Advert

Adana’nın ‘acısı’ Bodrum’da çıktı

Bodrum’da düzenlenen Adana Lezzet Günleri’nde bir birinden yetenekli şefler hünerlerini sergiledi. Üç gün süren etkinlik boyunca Adana’nın ünlü restoranları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan şef ekibi, Hapimag Sea Garden Mutfak Şefi Orhan Demirok ve ekibi ile bir araya gelerek lezzet şöleni sundu.

Adana’nın ‘acısı’  Bodrum’da çıktı
Adana’nın ‘acısı’  Bodrum’da çıktı Nevzat UÇAK

YÖREYE ÖZGÜ KEBAPLAR
Ege Bölgesi’nin kapasite olarak en büyük konaklama tesislerinden birisi olan Hapimag Sea Garden Bodrum, misafirlerine yaşattığı unutulmaz tatil deneyiminin yanı sıra yöresel lezzetleri kapsayan etkinlikleri ile de büyük ilgi görüyor. Yalıçiftlik’te, 191 dönüm arazi üzerine kurulu Hapimag Sea Garden Bodrum, 29- 31 Ağustos tarihleri arasında ‘Adana Lezzet Günleri’ ile yörenin en önemli aşçılarını, Executive Chef Orhan Demirok ve ekibiyle bir araya getirdi.
Yemeklerde kullanılan malzemelerin Adana’dan getirildiği lezzet günleri kapsamında bu yöreye özgü kebapların yanı sıra birbirinden leziz mezeleri ve salataları, meşhur patlıcan güveci, analı kızlı gibi yerel lezzetler de damaklarda unutulmaz bir tat bıraktı.
ACI İLE TATLI AYNI SOFRADA
Üç gün süren ve yoğun ilgi gören etkinlikte Adana’nın en ünlü lezzet duraklarından Onbaşılar Restaurant’ın yanı sıra Kınalı Eller Kadın Hareketi’nden aşçılar tüm hünerlerini misafirleri için sergiledi. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın desteği ile düzenlenen etkinlikte, yöresel lezzetler modern sofralarda sunuldu. Lezzet kadar sunuma da önem verilerek hazırlanan sofralarda eşsiz et yemekleri, kebaplar ve tatlılar yerli ve yabancı misafirler için görücüye çıktı.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu