Advert

BAŞKAN UÇAR'DAN, EMLAKÇILARA YETKİ BELGESİ UYARISI

BAŞKAN UÇAR'DAN, EMLAKÇILARA YETKİ BELGESİ UYARISI
BAŞKAN UÇAR'DAN, EMLAKÇILARA YETKİ BELGESİ UYARISI Nevzat UÇAK

Adana ESOB'a bağlı Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan düzenlemeyle, 5 Eylül’den itibaren Yetki Belgesi zorunluluğunun başlayacak olması nedeniyle,  oda kaydı ve emlak sertifikası olmayan işletmelere ruhsat verilmeyeceğini duyurdu.
Yeni yönetmelikle birlikte yetki belgesinin zorunlu hale getirildiğine dikkat çeken Başkan Uçar, "Emlakçı esnafımızın, bu işi yapabilmesi için emlak ofisi  adına yetki belgesi almaları zorunlu olacak. Bu belgeyi almadan emlakçılık yapılamayacak. Her önüne gelen, koltuğunun altında ajanda alıp dolaşanlar artık bu işi yapamayacaklar"dedi.
Taşınmaz ticaretinin takip ve kontrolünü yapmak adına bir bilgi sistemi kurulacağını,  5 Eylül itibariyle, sistem üzerinden belgelendirmelerin yapılabilmesini, başvuruların alınmasını, yetki belgelerinin verilebilmesini, askıya alma ve iptal işlemlerinin yapılabileceğini belirten Başkan Uçar, "Kanunların vermiş olduğu yetkiye dayanarak, taşınmaz ticaretinde uyulması gereken ilke ve kurallar ilk defa belirlendi. Bunlar çok önem verdiğimiz hususlardır. Bu kurallara uyulması halinde mesleğin itibarının artacağını ve emlakçı esnafımıza duyulan güvenin artması da söz konusu olacaktır. Bu kurallarla birlikte hizmet kalitesi de artacaktır.. Hizmet kalitesinin artması tüketici memnuniyetini artıracak. Böylece tüketicilerin mağduriyetlerinin önüne geçilecektir. Hali hazırda taşınmaz ticareti yapan oda kayıtlı ve mesleki eğitim belgeli emlakçı esnafımız  geçiş hükümleri çerçevesinde belli şartlardan muaf olup müktesep haklardan yararlanacak işlerini de yapmaya devam edeceklerdir"diye konuştu.
5 Eylül’de yürürlüğe girecek olan yönetmelikle birlikte Bilgi Sistemi’nin de  yürürlüğe girmiş olacağına işaret eden Uçar şöyle konuştu:
"Oda kaydı ve Kurs Belgesi olan emlakçı esnafımız İllerinde  kayıtlı oldukları Odalara müracaat ederek Ticaret İl Müdürlüklerine yönlendirilerek Yetki Belgesi almaları sağlanacaktır. Bunun dışında herhangi bir işlem  yapmalarına gerek yoktur. Kayıtlı oldukları  ilgili meslek odaları emlakçı esnafımızı  ilgili birimlere  yönlendirecektir. Odaya kayıtlı olmayanlar ve daha önceden Emlak sertifikası almamış olan emlakçı esnafımız Yönetmeliğin yeni düzenlemelerine tabi olup, bu hususlar doğrultusunda Emlak Ofisi  açabileceklerdir.
Bireysel ya da Kurumsal firmalarda Emlak Danışmanı veya farklı alanlarda görev yapanlar muhakkak sigortalı olmalı veya Danışman sisteminde (Primle vb.) çalışıyorlar ise onlarda da Oda kaydı ve Eğitim belgesi zorunluluğu aranmaktadır. Kayıt dışı çalışan emlak ofislerinin ve danışmanlarının tespit edilmesi durumunda ilgili kurumlar tarafından cezai yaptırımlar uygulanacaktır. İlgili odaların üye listelerinden, Emlak Portalları üzerinden ve yine kendi internet sitelerinden ofis ve isimlerinin kayıt dışı tespit edilmesi halinde; İşletmelerin aldıkları Yetki Belgeleri iptal edilerek, Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çok ciddi  cezai işleme tabi tutulacaktır"

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu