Advert

Okul başarısı için göz muayenesi yaptırın

Güzel bir yaz mevsimi geçti ve nihayet okulların tekrar açılma zamanı geldi. Okullar açılmadan yapılacak hazırlıklar arasına eğer yakında yaptırmadıysanız göz muayenesini de eklemek gerekir.

Okul başarısı için göz muayenesi yaptırın
Okul başarısı için göz muayenesi yaptırın Nevzat UÇAK

Bu gereklilik niye derseniz hiçbir şikâyeti olmayan çocukların dahi yılda bir kez göz muayenesinden geçmesi, herhangi bir kırma kusuru var mı diye değerlendirilmesi gerektiğini belirten Acıbadem Adana Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, sağlam gözlerin okul başarısı için de çok önemli olduğunu vurguluyor. Zamanında kırma kusuru tembellik gibi görme problemlerinin tanısının konulması çocukların okuldaki başarısını, okula alışmasını sağladığını ve ileride de yaşam kalitesini artırdığını belirtiyor. Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, ailelere yönelik şu önerilerde bulunuyor: “Çocukların 1 yaş öncesinde gözlerde ciddi bir sorun olup olmadığı yönünden değerlendirilmesi, 3 yaş öncesinde gözlerde kırma bozukluğu yönünden araştırılması, sonrasında da bozukluk zaman içerisinde gelişebileceği veya ilerleyebileceği için en azından yıllık kontrollerin yapılması gerekir. Okula yeni başlayacak çocukların ise mutlaka önceden göz muayenesine götürülmesi çok önemli”
1.Miyopi;             uzağı göremiyorsa…
Basitçe uzağı görememe sorununa miyopi deniyor. Kişi, miyopi derecesine göre uzağı belli mesafelerden itibaren göremez oluyor.
2.Hipermetropi;         yakını bulanık görüyorsa…
Uzağı iyi görüp yakında bulanık görme olarak bilinir. Ancak, küçük derecelerinde kişi uzağı ve yakını da iyi görebiliyor. Hipermetropi beraberinde kişide baş ağrısı, gözlerde yorgunluk gibi şikayetleri getirebiliyor.
3. Astigmatizma;         eğri veya kırık görüyorsa..
Göz hastalıklarının bu türünde uzak ve yakında çift görme, düz çizgilerde bir eğrileşme oluyor. Düşük ve orta derecelerinde kişi nispeten hem yakın hem uzağı görür, ancak görüntü net olmuyor.  
4. Ambliyopi;                 gözler de ‘tembel’ olur!
Ambliyopi olarak da anılan tembellik bir veya her iki gözde görmenin kalıcı azalması olarak biliniyor. Küçük yaşlarda göz bozukluğu olup bu rahatsızlık zamanında saptanmayıp tedavi edilmediğinde ortaya çıkıyor. Göz tembelliği, çocukluk çağı görme azlığının en sık nedenlerinin başında geliyor. Doğum ile 7 yaş arası çocukların göz tembelliğinde hassas oldukları dönem olduğunu söyleyen Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Normalde çocuklarda özellikle bu yaşlar arasında her iki gözden berrak görüntünün beyindeki görme merkezine ulaşması gerekir. Ancak herhangi bir sebeple -bu gözlerde kayma, görme yollarında engel yaratacak kapak düşüklüğü, saydam tabakada (kornea) bulanıklık, katarakt, gözün arkasında ağ tabakasında veya görme sinirinde problem olması gibi sebepler olabilir- beyine ulaşan görüntü her iki gözden eşit ve net ulaşamayacaktır. Aynı zamanda, tek veya her iki gözde olabilen ileri derecede kırma kusuru (yüksek miyopi, hipermetropi ve/veya astigmatizma) erken gelişimsel dönemde tedavi edilmez ise gözlerde tembellik gelişebilir. Bir gözde tembellik olduğunda beyine yeterli uyarı gitmemesi beyindeki ilgili merkezin kalıcı olarak iyi gelişmemesine ve tek veya iki gözde tembelliğe sebep olur” diyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te