Advert

Sanat Şöleni başlıyor

22-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalle Adana, sinema ve sanatın merkezi olacak

Sanat Şöleni başlıyor
Sanat Şöleni başlıyor Nevzat UÇAK

25. Uluslararası Adana Film Festivali 22 Eylül’de başlayacak.Uluslararası Adana Film Festivali’nin tanıtım toplantısı Hiltonsa’da gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Türk sineması, Holywood tekeliyle rekabet edebilen ender yapılanmalardan biridir. Adana Film Festivali hem Adanamızın hem de ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlıyor” dedi.   
 DAHA KAPSAMLI OLACAK
Festivalde bu yıl, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak. Başkan Hüseyin Sözlü, 25’incisi düzenlenen Uluslararası Adana Film Festivali’nin öncekilerden daha renkli ve etkili olacağını söyledi.
HOLYWOOD’LA REKABET
Türk sanatının diline güvendiklerini, festivale gölge düşürecek, sanatın önüne geçecek her türlü değerlendirmelerden uzak duracaklarını ifade eden Sözlü, “Türkiye’nin en büyük sinema festivalini yapmaktan, Türk Sineması’na ve sanatına hizmet etmek, ev sahipliği yapmaktan dolayı tüm hemşehrilerimiz adına mutlu olduğumuzu, gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” Adanamızın uluslararası tanıtımına katkı koyması hem de Türk sanatına uluslararası arenada hak ettiği yere ulaşması noktasında katkı sağlamasını diliyorum”  diye konuştu.
BAŞARI VE ONUR ÖDÜLLERİ
Festivalde Türk Sineması’na oyunculuk, yönetmenlik, yapımcılık, senaristlik dallarında ve çeşitli alanlarda ömür harcamış, başarılı olmuş ve halkın gönlünde taht kurmuş isimleri onore etmek amacıyla Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri de verilecek. Buna göre Yaşam Boyu Başarı Ödülü Yönetmen Şerif Gören’e, Onur Ödülleri ise Türk Sineması’nın efsane isimleri Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan’a verilecek.
YABANCI FESTİVALLERLE İŞBİRLİĞİ
Dünyanın en prestijli uluslararası film festivali olan Cannes Film Festivali ile de iş birliği yapılıyor. Cannes ile yapılacak ortaklık, genç sinemacı ve sanatseverleri, Cannes’ın temsilcileriyle buluşturacak. Cannes’ın yanısıra Hollanda’da yapılan Kırmızı Lale (Rode Tulp) Film Festivali ile de iş birliği yapılacak.
ÖZEL GÖSTERİMLER
Türk ve Dünya Sineması’nın en seçkin örnekleri ile Türk dünyası özel gösterimleri Adanalı sinemaseverlerle buluşacak. Söyleşiler, sergiler, ödül törenleri ve konserler sanatseverlerin beğenisine sunulacak.Engelli sinema gösterimleri, huzurevi ve sevgi evlerinde özel gösterimler ve mahallelerde gezici sinema gösterimleri de etkinlikler  arasında yer alıyor.
TOPLAM ÖDÜL 900 BİN LİRA
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında bu yıl verilecek bazı para ödülleri belirlendi. En iyi Film Ödülü 350 bin lira, Yılmaz Güney Ödülü 75 bin lira, Adaba İzleyici Ödülü 25 bin lira, En İyi Yönetmen Ödülü 50 bin lira, En iyi Kadın Oyuncu Ödülü 20 bin lira, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, 20 bin lira, En İyi Müzik Ödülü 15 bin lira, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü 15 bin lira, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü 10 bin lira, En İyi Kurgu Ödülü 10 bin lira, Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 10 bin lira, Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 10 bin lira şeklinde açıklandı. Farklı kategorilerle birlikte toplamda yaklaşık 900 bin lira ödül dağıtılacağı belirtildi.
MURAT ÖZKARDEŞ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu