Advert

BU HATALAR GÜLÜMSEMEYİ ENGELLİYOR !

Güvenle ve bembeyaz inci gibi dişlerle gülümsemek herkes için önemlidir.Ancak günlük olarak dişlere ne kadar iyi bakarsanız bakın, yapılan bazı hatalar ağız ve diş sağlığı açısından zararlıdır.Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez Uzmanı İlker Arslan konu ile ilgili bilgiler verdi.

BU HATALAR GÜLÜMSEMEYİ ENGELLİYOR !
BU HATALAR GÜLÜMSEMEYİ ENGELLİYOR ! Nevzat UÇAK

Diş İpi Kullanmamak
Çoğu kişi sadece dişleri fırçalamanın ağız ve diş sağlığı için yeterli olduğunu sanıyor oysa ki sabah ve akşam dişleri fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı ve  gargaralar ile ağız ve diş sağlığı temizliği yapılmalıdır. Diş ipi kullanımı çok yaygın olmamakla beraber diş temizliğini tamamlayan önemli bir kriterdir. Dişler ne kadar iyi fırçalansada ara yüzlerde ve protezlerin altında kalan yemek artıkları diş ipi yardımıyla temizlenebilir. Araştırmalara göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü yüzde 34 olmaktadır. Günde 1 defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.
Sağlıksız Beslenme
Sağlıksız beslenme vücuttaki organlara vereceği zararın yanında aynı zamanda diş sağlığı bakımından da tehlike yaratabilir.Çürüklerden korunmak istiyorsanız ne yediğiniz kadar, ne kadar sıklıkla yediğinizde önemlidir.Genel olarak zayıf beslenme diş eti rahatsızlığına sebep olur ve uzun dönemde ağız için başka etkileri de oluşmaya başlar.Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenme ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.Beslenmede önemli olan vücut için gerekli her türlü karbonhidrat, mineral, vitamin ,protein  gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır.
Protez Uzmanı İlker Arslan  sözlerine şöyle devam etti;
Dişlerle Şişe Kapağı ya  da Ambalaj Açmak
Dişlerine vereceği zararı bilmeden bir çok kişinin başvurduğu oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Dişlerin aşınmasına, çatlamasına ve hatta kırılmalarına sebep olur.
Diş Fırçasını Uzun Süre Kullanmak
Düzenli olarak kullanılan bir diş fırçasının ortalama ömrü 3 aydır.3 ay kullanılan diş fırçası mutlaka değiştirilmelidir.Çünkü diş fırçasının kılları yıpranır ve buna bağlı olarak zarar görmüş kıllara sahip olan diş fırçası dişleri düzgün şekilde temizleyemez.Birkaç ay sonra diş fırçasında bakteri ve gıda parçacıkları birikmeye başlar.Bu durumda da plak oluşumu kolaylaşır.
Asitli Gıda ve İçecekler Tüketmek
İçeriğinde asit olan besinler ve içeceklerin zararları oldukça fazladır.Bu zarara dişlerde uğrar.Bu tarz besin ve içecek tüketmek dişlerin hızlı şekilde çürümesine neden olabilir.Bu nedenle bu tarz içecekler belirli oranda tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu