Advert

Fırıncılar zam istedi

Fırıncılar zam istedi
Fırıncılar zam istedi Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ
Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli`yi ziyaret ederek temaslarda bulundu. Federasyonun oluşturduğu heyette, Adana Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin de yer aldı. Fırıncılar, bir ay içinde un fiyatlarına yüzde 45 ile 50 arasında, diğer ekmek girdilerine ise yüzde 30 ila 50 arasında bir artışın yapıldığını Bakan Pakdemirli’ye iletti. Fırıncı esnafının  bu maliyeti yüklenerek ekmek üretmeye devam ettiğini belirten heyet, tüketicinin yanında yer aldıklarını ifade etti. Ziyaret sonrası gazetemize bir açıklamada bulunan Adana Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin, "Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor, bu ülke bizim, her türlü fedakarlığı yapmamız gerekir. Ülke genelinde Fırıncılar fedakarlık yapıyorsa un sanayicisi de diğer üreticilerde fedakarlık yapmalı’’ dedi. Tekin, artan girdi maliyetlerinin yanı sıra un firmalarının vadeleri kısaltıp peşin para ile satış yapmasının da esnafı zorladığını belirtti.
FIRINCILAR FEDAKARLIK     YAPIYOR
Tekin, fırıncı esnafının bu maliyeti yüklenerek ekmek üretmeye devam ettiğini ifade eden Durmuş, "Türkiye zor bir ortamdan geçiyor, bu ülke bizim, her türlü fedakarlığı yapmamız gerekir. Bazı fırsatçılar gibi 'dolara zam geldi biz de hemen zam yaparız' demiyoruz ama fırıncılar fedakarlık yapıyorsa un sanayicisi de mayacı da yapmalı, aynı geminin içindeyiz" dedi. Ekmeğin girdi ürünlerinde maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini, bu konuda hükümetin çalışma yapmasını istediklerini kaydeden Tekin, "Federasyonumuz hiçbir zaman ekmeğin fiyatı ya da gramajının değişmesini istemez. Maliyetlerde yüksek artışlar var ama şu fiyatların yatışmasını bekliyoruz. Ekmek girdilerine yapılan zamlar acilen geri çekilmeli" diye konuştu.
EKMEĞE YÜZDE 25 ZAM İSTEDİK
Çukurova’ya özgü pide ekmeğine 25 kuruş zam yapıldığını belirten Ali Tekin, ‘Somun ekmek, serbest piyasa ekonomisinden alınıp Bakanlığa devredildi. Un fiyatları da bakanlığa bağlanmalı. Maliyete yüzde 40 zam gelmesine rağmen biz ekmeğe yüzde 25 zam yapılmasını talep ettik. Tükendik ve bütün enerjimiz bitti. Kapanma noktasına kadar geldik. Sayın Bakan talebimizi değerlendirip, bir hafta içinde sonuçlandıracaklarını söyledi’’ dedi.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te