Advert

Akça’dan ailelere okul öncesi uyarılar

Akça’dan ailelere okul öncesi uyarılar
Akça’dan ailelere okul öncesi uyarılar Nevzat UÇAK

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği Başkanı Çiğdem Akça, yeni eğitim sezonu başlamasına günler kala yaptığı yazılı açıklamayla anne ve babaları uyardı, Onların yaklaşımlarının çocuğun başarısında ne kadar önemli olduğunun üzerinde durdu. ÇKHD Başkanı Çiğdem Akça; “Okul çağında çocuğun ailesiyle kurduğu etkileşim çok önemlidir. Özellikle başarı konusunda ailenin onun yeteneklerini keşfetmesi ve ilgi alanlarını desteklemesi çocuğun özgüvenini geliştirmektedir. Çocuğunuzun yeteneklerini fark ederek o alanda destekleyin, var olan potansiyelini maksimum düzeyde gerçekleştirmesi için destek olun” dedi.
“KIZIP BAĞIRMAYIN “
Akça şöyle devam etti ; “Yapamadığında kızıp bağırarak kendini değersiz hissetmesine yol açmak yerine neden yapamadığını anlamaya çalışarak, ihtiyacı olan alanlarda arkasında olun. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamadan başarılarını, kendi gelişimi içinde değerlendirin. Sürekli eleştiriye maruz kalan çocuklar, yasadıkları değersizlik duygusu nedeniyle aşağılık duygusuna kapılabilirler. Bu durumu önleme görevi ise, başarı duygusuna teşvik edecek öğretmenlere ve başarı duygusunu ödüllendirecek ailelere düşmektedir.”
ANNELERİN GÖREVLERİ
“Anne, çocuk gelişimini çok iyi bilmeli, yemek, uyku, temiz ve sağlık kontrollerini iyi takip etmeli ve zamanında yapmalıdır. Anne çalışan kadınsa 0-3 yaş olduğu zaman çalışmamayı tercih etmelidir. Eğer çalışmak zorundaysa, eve geldiğinde onunla yeteri kadar ilgilenmesi gerekir. Anne, çocuğun yaşantısından haberdar olmakla birlikte onun özel yaşantısı olabileceğini kabul etmelidir. Ona yakın olmalı, saygı duymalı, davranışlarını desteklemeli ve cesaret vermelidir.”
BABALARIN GÖREVLERİ
“Baba, ailede otoriteyi temsil eder. Bu otorite ne çok fazla ve ne de az olmalıdır. Babanın davranışları ile çocuk çok şeyi kavrar. Baba otoritesi ile çocuk hürriyetin anlamını kavrar, değerini öğrenir. Baba otoritesi aynı zamanda toplumun otoritesini temsil eder. İyi bir baba çocuklara sevgi gösterirken, öte taraftan eğitim için lazım olan sertliği de gösterir.  Baba otoritesi fazla olduğu zaman özellikle hassas yapılı çocuklar bundan zarar görebilir. Hassas ruhlu çocuklar genellikle her şeyi düşünebilen, üstün zekalı ve duygulu çocuklardır.
ÇOCUKLA İLETİŞİMİN YOLLARI  
Akça çocuklarla iletişim kurulmasının önemine yönelik de uyarılarda bulundu ;  “Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde televizyonu kapatabilir, gazeteyi kaldırabilir, onunla göz göze iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz. Size önemli bir haber verdiğinde, içten, sıcak bir ifadeyle ve düşünerek yanıt verin.Sizinle konuşmak istediği özel konular olduğunda, başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin. Çocuğunuza kızdığınızda, sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin ve onu suçlayan sözler söylememeye çalışın. Çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtmeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz. ‘Neden’ sorusu yerine daha çok ‘Ne’? sorusunu (Ne oldu? Ne düşünüyorsun? gibi) sormaya özen gösterin. Eğer bir olayı ya da durumu öğrendiyseniz, çocuğunuza olanları bildiğinizi söyleyin. Bilmezlikten gelerek onun yalan söylemesine ve ilişkinizi zedelemesine yol açmamaya dikkat edin.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu