Advert

Neler almış neler!

Kendisini polis olarak tanıtıp 86 kişiyi 2 milyon lira dolandıran zanlının edindiği mallar satılıp, mağdurlara iade edilecek

Neler almış neler!
Neler almış neler! Nevzat UÇAK

“SON ALO” OPERASYONU
Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri geçtiğimiz nisan ayında kendilerini polis, savcı, hakim ve jandarma olarak tanıtıp vatandaşları  PKK ve FETÖ ile korkutup para ve altınlarını dolandıran çeteye yönelik, Adana merkezli 10 ilde eş zamanlı "Son Alo" ismi verilen operasyon gerçekleştirdi.
TAKİP 3 AY SÜRDÜRÜLDÜ
Polis, 3 ay teknik ve fiziki takipten sonra gerçekleştirdiği operasyonda 60 kişiyi gözaltına aldı. Sorgusu tamamlanan şüphelilerden 50’si sevk edildiği adliyede tutuklanırken 10’u da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Polis, 50’den fazla ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan kaydı olan ve çetenin lideri olduğu iddia edilen firari Ahmet Ergün’ü dairesinin yangın merdiveninde gizlenirken operasyondan 2 ay sonra yakaladı. Suçlamaları kabul etmeyen zanlı nöbetçi mahkemece tutuklandı.
MAL VARLIĞI ARAŞTIRILDI
Polis ayrıca Ergün'ün 86 vatandaşı kendisini polis olarak tanıtıp 2 milyon lirasını dolandırdığını tespit etti. Emniyet Müdürü Selami Yıldız, çete liderinin ve üyelerinin mal varlığının araştırılması ve bunlara el konularak vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için talimat verdi. Çalışmalar sonucunda sanık Ergün'ün dolandırdığı 2 milyon lira ile aldığı malları kendi üzerine değil annesi, kardeşleri ve sevgilisinin üzerine geçirdiği saptandı.
YAKINLARI SEREVET YAPMIŞ
Polis, sanığın bağlantılı olabileceği 209 kişi tespit etti. Tespit edilen bu şahısların gelir ve gider dengeleri tek tek araştırıldı. 8 ay boyunca yapılan araştırmada şahısların gelirleri 86 farklı kuruma soruldu. Polis hiç bir geliri olmayan sanığın yakınlarının ev, tır, otomobil, arsa ve servis minibüsü aldığını tespit etti. Polis, şahıslara belki şans oyunlarından para çıkmış olabileceğini düşünerek 209 kişiyi milli piyango idaresine de sordu. Ancak şans oyunlarında da para çıkmayan sanığın akrabalarının edindiği bu malları alabilecek maddi gücü olmadığı için polis operasyon için düğmeye bastı.
TIR BİLE SATIN ALMIŞ
Sanığın aldığı 2 tır, 2 servis minibüsü, 2 katlı 400 bin lira değerinde bahçeli evi, 16 ve 48 dönüm arsayı, 1 otomobili kardeşleri, annesi ve sevgili üzerine yaptığı saptandı. Ayrıca sanığın bir akrabasının üzerine çiftlik kiraladığı, çiftliğe asgari ücretli bir çoban tuttuğu, çiftliğe 69 koyun, 17 keçi, 80 güvercin ve tanesinin bin lira olduğu öğrenilen 11 tavuk aldığı saptandı.
TÜM MALLARA EL KONULDU
Polis derinlemesine yaptığı bu araştırmadan sonra mahkemeden karar çıkartarak, sanığın ve akrabalarının hiçbir geliri olmamasına rağmen 1 milyon 800 bin liralık mal elde ettiğini bunun nereden geldiğinin açıklanamadığını bu nedenle el konulması gerektiğini belirledi. Bu karar doğrultusunda sanığın önce kiraladığı 9.5 dönümlük çiftliğe gidilerek koyun, keçi, güvercin ve tavuklara el konuldu.
MAĞDURLARA ÖDEME YAPILACAK
Bu arada, el konulan 2 tır, 2 servis minibüsü, arsalar, ev, otomobil ve hayvanlar yediemine verildi. 86 kişiyi mağdur eden zanlının el koyulan malları Milli Emlak kararıyla satışa çıkarılarak dolandırılan kişilere iade edileceği öğrenildi. Böylece vatandaşın mağduriyeti giderilmiş olacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu