Advert

Kamu müteahhitleri isteklerini sıraladı

Adana Kamu Müteahhitleri, son günlerde yaşanan ekonomik kriz ve sektörün içinde bulunduğu duruma yönelik çıkış önerilerini dile getirdi

Kamu müteahhitleri isteklerini sıraladı
Kamu müteahhitleri isteklerini sıraladı Nevzat UÇAK

AKAMDER,ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün içinde bulunduğu çıkmazı ve çareleri için taleplerini dile getirdi. AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu yaptığı açıklamada “Son dönemde ülkemiz ekonomisine yönelik dış ataklar nedeniyle uzun yıllardan beri piyasalarda hakim olan fiyat istikrarı bozulmuş, girdi maliyetlerine ark arkaya zamlar yansımıştır. Bu durum pek çok sektörü etkilemekle birlikte, belirli bir süre içerisinde tamamlanmak üzere devlete iş yapan biz kamu müteahhitlerini daha da derinden etkilemiştir. Bu durum müteahhitlerimizi taahhütlerini yerine getiremez hale düşürmüştür” dedi.
FİYAT FARKI TALEBİ
Karslıoğlu şöyle devam etti ; “Bugün pek çok kamu ihalesinde fiyat farkı verilmemektedir. Fiyat farkı ödenenlerde ise enflasyona göre verilen % 15-20‘lik artış piyasa gerçeklerinden uzak ve yetersizdir. Rakamlara bakacak olursak yılbaşından bu yana dolar % 73,88,demir fiyatları % 53,93 , çimento fiyatları % 53,33 akaryakıt fiyatları % 25,39 son olarak ticari kredi faizleri % 133,33 artmıştır. Akaryakıtta mayıs ayında fiyat sabitlemesi yapıldığı da unutulmamalıdır.”
AKAMDER’İN ÖNERİLERİ  
1)Geçmiş yıllarda ve benzer koşullarda olduğu gibi İlave fiyat farkı kararnamesi yayınlanarak yüklenicilerin mağduriyetlerinin bir ölçüde karşılanması 2- Bu şok dalgasından ağır hasar gören yüklenicilere tasfiye hakkı verilerek (cezai kaide olmadan işin bırakılması) yaralarını sarmaları için zaman tanınması
Ve bu adımların kısa vadede atılması sektörümüz için elzemdir.
Karslıoğlu sözlerini şöyle bitirdi ; “Biz Adana Kamu Müteahhitleri olarak ülkemizin yaşadığı sıkıntıların farkındayız ve tüm bu ekonomik saldırılar karşısında devletimizin ve milletimizin yanında, üstümüze düşen görevleri yapmayı sürdüreceğiz. Devletimizin de yaşadığımız sıkıntıları dile getirmek adına yapmış olduğumuz bu açıklamalara kayıtsız kalmayacağının inancındayız.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu