Advert

Veteriner Hekimlerin sorunu boyunu aştı

Adana Veteriner Hekimleri Odası’nın 46. Olağan Kongresi’nde başkanlığa yeniden seçilerek güven tazeleyen Nihat Köse, mesleki sorunlarla etkin bir şekilde yürüttükleri mücadeleyi, yeni dönemde de kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

Veteriner Hekimlerin sorunu boyunu aştı
Veteriner Hekimlerin sorunu boyunu aştı Nevzat UÇAK

HABER: YENER EKİNCİ
 ‘’Bana bu görevi layık gören meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum’’ diye konuşan Başkan Köse, ’’Aldığım sorumluluğun bilincindeyim. Türkiye’de hayvancılığın geldiği durum ve veteriner hekimlerin yaşadıkları hak kayıpları ortada. Bu sorunlarla mücadele ediyorduk, bundan sonra da devam ettireceğiz. Veteriner hekimler aslında hayvancılığın sahipleridir. Hayvancılık kötüye gidiyorsa bizim de müdahale etmek amacıyla konuya dahil olmamız gerekir. Bu süreçte, fikrilerimizi söylemeye ve yetkilileri uyarmaya devam edeceğiz’’ dedi.  
ET SORUNU İTHALATLA ÇÖZÜLEMEZ
Köse, Brezilya'dan getirilen hayvanlarda şarbon hastalığının çıkmasının korkutucu bir durum olduğunu belirterek, Türkiye'de kısa, orta ve uzun vadeli hayvancılığı geliştirme planlarının bir an önce yapılması gerektiğini belirtti. Etteki sorunun ithalatla çözülemeyeceğinin anlaşılması gerektiğini belirten Köse, "İvedilikle kısa, orta ve uzun vadeli hayvancılığı geliştirme planları yapılmalı bu planlar yapılırken de mutlaka veteriner fakülteleri ve Türk Veteriner Hekimler Birliği'nin de görüşleri alınmalı ve hemen çalışmaya başlamalıyız"dedi.
POLİTİKA DÜZENLİ VE BİLİMSEL OLMALI
Hayvancılıkta politikaların en az 10 yıllık alınması gerektiğini belirten Köse şöyle konuştu: "Kırmızı et üretimimizi arttırmak gerekiyor. Bunun yerine yurt dışından da hayvan getirebilirsiniz. Ancak getireceğiniz hayvanlar, ülkedeki kırmızı et açığını bir süreliğine rahatlatır. Ama bunu toparlamak çok zor olur. Yerli üreticiyi korumazsanız bu sizi çok zorlar. Hayvancılıkta politikalar günlük alınmaz. Bunlar bir yılda çözülecek sorunlar değildir. Bu politika düzenli olmalı ve en az 10 yıllık, bilimsel mantıkla yapılmalıdır. Merasız bir hayvancılık düşünemezsiniz. Bu yemi ucuza getirmeniz gerekiyor. Avrupa'da, Güney Amerika'da meralar iyi olduğu için buralarda hayvanı ucuza mal ediyorlar. Devletin büyük çiftliklere destek vermek yerine 20-30 baş hayvan besleyen aile tipi işletmeleri desteklenmesi gerekiyor. Üreticiyi küstürürseniz, siz et üretemeyecek duruma gelirsiniz. Köylü, köyünden çıkmaya başladı. Üreticiler yok olmaya başladı. Üreticiler, olan hayvanlarını satıp kentlerin varoşlarına gelip yerleşmeye başladı."
BELEDİYELERİ GÖREVE DAVET EDİYORUM
Et konusunda hızlı adımlar atılması gerektiğini söyleyen Köse şöyle devam etti:
"Görüyoruz ki taşıma su ile değirmen dönmüyor. Belediyelerin de yeniden uyarmak istiyorum. Veteriner hekim istihdam etmeyerek, ruhsatlı kesimhane ve hayvan pazarı kurmayarak kaçak et kesimlerin önünü açmaktadırlar. Belediyeleri acilen göreve davet ediyorum. Kesimhane kurmak ve orada veteriner hekim istihdam etmek ve kaçak kesimin önüne geçmek belediyelerimizin görevidir. Ankara'daki etler kesimhanede veteriner hekim kontrolünde yapılmasaydı şarbon teşhisi nasıl konulacaktı. Eğer tüketime sunulsaydı sonucu düşünmek bile istemiyorum."
TORBA YASADA DA VETERİNER     HEKİMLER YER ALMADI
Köse, TBMM'de kabul edilen torba yasada, sağlık çalışanlarına 2 ay fiili hizmet süresi verildiğini ve emekli maaşlarına 1500 ile 2 bin TL iyileştirme yapıldığını hatırlattı. Köse, "Veteriner hekimler 2 ay fiili hizmet zammı alırken 2008 yılında haksız bir uygulama ile bu hakları ellerinden alındı. Yeni torba yasada da veteriner hekimler yer almadı. Bu kabul edilebilir bir durum değildir" dedi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 152'nci maddesinin zam ve tazminatları belirlediğine dikkat çeken Köse, burada beşeri hekimlerle, veteriner hekimlerin aldığı tazminatın eşit olduğunu söyledi. Dünyada sağlık hizmetlerinin insan, çevre ve hayvancılığın korunmasını hedefleyen tek sağlık konsepti kapsamında verildiğine vurgu yapan Köse, şunları kaydetti; "Disiplinler arası işbirliğini benimseyen tek sağlık konsepti gereği insan ve hayvan sağlığı birbirinden ayrı düşünülemez. Veteriner hekimler hayvan sağlığını (insan gıdası olarak yetiştirilen hayvanlar, ev ve süs hayvanları, yabani hayvanlar) koruyarak, başta zoonoz hastalıklarla (hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar örneğin; kuduz, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, brucella, kuş gribi gibi) mücadele vermek üzere insan sağlığına katkı sağlamaktadırlar. Bu mücadelede en büyük risk grubu da veteriner hekimlerdir. Brucella'ya yakalanmayan, tekme yiyip, ısırılıp hastanelik olmayan meslektaşımız yok gibidir. İlimizde geçen yıl at tekmesi sonucu bir meslektaşımızı kaybettik. Acısı halen yüreklerimizde."
FİİLİ HİZMET ZAMMI  ZORUNLULUKTUR
Hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmalarının kırsal alanda, ahır şartlarında birçok risk barındıran çalışma ortamında sürdürüldüğünü belirten Köse, veteriner hekimlere fiili hizmet zammı verilmesinin, bu riskli çalışma ortamı düşünüldüğünde zorunluluk olduğunu söyledi. Dünyada hayvansal gıda tüketimine bakıldığında, Türkiye'nin gelişmiş ülkelerin çok gerisinde yer aldığına da değinen Köse açıklamasını şöyle sürdürdü: "Ülkelerin gelişmişlik göstergelerinden biri kişi başına tüketilen hayvansal gıda miktarıdır. Gelişmiş ülkelerde kişi başına kırmızı et tüketimi 100 kilo civarındayken, ülkemizde 30-35 kilo dolayındadır. Buna rağmen son yıllarda ülkemizde kırmızı ete ulaşmak neredeyse imkansız olmuştur. Kırmızı etin kilo fiyatı 50-60 TL dolayında, hatta bazı illerimizde 100 TL'ye dayanmıştır. Kırmızı etin fiyatının kontrol altına alınabilmesi ancak veteriner hekimlerin daha çok çalışmasıyla olanaklı olacaktır. Ama veteriner hekimler mutsuz olup ve hak kaybına uğramaya devam ederse verimli çalışmaları mümkün olmayacaktır."
VETERİNER HEKİMLERİ  DİKKATE ALINMALI
Türkiye'de tüm evlerde veteriner hekimlerin emeğinin bulunduğunu belirten Nihat Köse, şunları söyledi: "Ürettiğimiz peynirle, etle, sütle, sofralarımızda; kedi, köpek, süs hayvanı besleyenlerle ya da hayvancılık yapan yetiştiricilerimizle direkt ilişkilerimizle halkımızın tamamıyla iletişim halinde olan bir meslek grubuyuz. Veteriner hekimleri dikkate almayanlar ülkemizin geleceğini de dikkate almamış olacaklardır. Çünkü sağlıklı nesiller sağlıklı beslenmeyle yetiştirilebilirler. Sağlıklı, zeki nesiller de ülkemizin geleceğidir. Tüm bu kriterler göz önüne alınarak; veteriner hekimlere fiili hizmet zammı derhal verilmeli, serbest ya da kamuda çalışan veteriner hekimlerin emekli maaşları beşeri hekimler düzeyine getirilmeli, serbest çalışan veteriner hekimlerimize bilimsel çalışmaları ve sempozyumları rahatlıkla takip edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı verilmelidir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu