Advert

Öğrencilerin barınma sorunu

Öğrencilerin barınma sorunu
Öğrencilerin barınma sorunu Nevzat UÇAK

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, öğrenci yurdu sorununu TBMM gündemine taşıdı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sümer, Bakan Kasapaoğlu’ndan dar gelirli yurttaşların üniversitede okuyan çocuklarının barınma sorununun çözülmesini istedi ve devlet destekli yurtların sayısının arttırılması çağrısında bulundu.
DEVLET YURTLARI YETERSİZ
 Sümer, hazırladığı soru önergesinde, her geçen gün artan eğitim sistemindeki sorunların, yüksek öğretim alanında da kendini gösterdiğini belirtti. Üniversite öğrencilerinin ve ailelerinin en büyük sorunlarından birisinin yeterli sayıda devlet yurdunun bulunmaması olduğunu ifade eden Sümer, bu sorunun her eğitim döneminin başlangıcında kendisini gösterdiğini hatırlattı.
 766 DEVLET YURDU VAR
CHP’li Sümer, YÖK’ün istatistiklerine göre, Türkiye’de açıköğretim ve uzaktan öğretim hariç, 3 milyon 560 bin 371 üniversite öğrencisinin 129’u devlet, 72’si vakıf, 5’i Vakıf Meslek Yüksek Okulu olmak üzere toplam 206 üniversitede eğitim gördüğünü hatırlattı. Sümer  “Buna karşılık, 766 devlet yurdunda sadece 629 bin 762 yüksek öğrenim öğrencisine barınma hizmeti sunulmaktadır” dedi.
İŞTE SÜMER’İN SORULARI
Milletvekili Sümer, Bakan Kasapoğlu’na şu soruları yöneltti: “ Son beş eğitim-öğretim döneminde KYK’ya bağlı yurtlara yerleştirilen öğrencilerin sayısı kaçtır?Öğrencilerin barınma sorunu tam olarak çözemeyip, çözümü dernek, vakıf ve yasal olmayan kimi kurum ve kuruluşlara bırakmanın gerekçesi nedir? Son beş yıl içinde, (kiralama yoluyla dahi olsa) belediye veya Hazine’ye ait olan, kaç metrekarelik arazi veya kaç gayrimenkul “özel yurt” olarak kullanılmak ya da yurt yapılmak üzere hangi dernek ya da vakfa hangi şartlarda devri veya tahsisi yapılmıştır? Üniversitelerimizde okuyan öğrencilerin barınma ihtiyacının tamamen ortadan kaldırılması için ne kadar bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır?”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ŞAHAN     0000-00-00 Mekin şahin değerli bir insandır herkes sever sayar adaylığı bizi mutlu etti
Orhan güven     0000-00-00 Mekin şahin ile oy artışı yaşarız
Yusuf ıraz     0000-00-00 Mekin şahin çukurova da fark atar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”