Advert

Ekonomi Programı’na Adana’dan övgü

Ekonomi Programı’na  Adana’dan övgü
Ekonomi Programı’na  Adana’dan övgü Nevzat UÇAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak’tan destek geldi.  Çok iyi çalışılmış bir program olduğunu belirten Kavak, "Önümüzdeki süreçle ilgili olarak her türlü değerlendirmenin yapıldığını gördüğümüz programda bir sanayi şehri olan Adana önemli görevler üstlenecek" dedi.

REEL SEKTÖR AÇILIMLARI

Başkan Kavak, programın ‘Dengelenme, Değişim ve Disiplin' odaklı  olduğunu hatırlatarak, “Gerek temel makro parametreler için hedeflediği düzeyler, gerekse üretim-tasarruf-yatırım üçgeninde reel sektöre vaat ettiği açılımlar bağlamında Dünya ve Türkiye ekonomisinin gidişatı açısından makul, ölçülebilir ve ihtiyatlı bulduk” diye konuştu.

CEYHAN ENERJİ BÖLGESİ

Kavak şöyle devam etti ; “Programda üzerinde en fazla durulan konunun üretimde millileştirme. Cari açığı doğrudan etkileyen sektör kalemlerine de vurgu yapılmış. Yeni dönemde biyo-teknoloji, petro-kimya, yazılım, enerji ve makine-teçhizat gibi katma değeri yüksek sektörlerde yatırımlar öncelik kazanacak. Adana’nın öneminin ortaya çıkacağını biliyoruz. Bu doğrultuda katma değeri yüksek üretim arayışımızı, doğacak yeni sektörler üzerinde çalışmalarımızı  sürdüreceğiz”

HEDEFE TASARRUF ETKİSİ

MÜSİAD Başkanı Kavak, kamu maliyesi anlamında tasarruf kalemlerine yapılan ısrarlı vurgu ve bunun için özelleşmiş bir ofisin kurulmuş olmasını da değerli bulduklarını belirtti. Kavak, “Programın üçer aylık periyodlar ile denetlenecek olması hem planın işleyişinin verimliliğini hem de mikro değişimlerin izlenerek makro planda güncelleme yapılması ihtimalini desteklemektedir.  Bu tür güncellemeler, değişimlere karşı hızlı refleks verme ve programın disiplin etabının işletilmesi adına elzemdir. Bankaların mali yapı ve aktif büyüklükleri üzerinde çalışmalar yapılacağının kaydedilmesi hem reel sektörün bankacılık sektörü ile olan güven ilişkisini güçlendirecek hem de güçlü finansal kesim yaratma politikasını destekleyecektir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Her şey güzel Adana’mız için”
“Her şey güzel Adana’mız için”
Güneş bebek
Güneş bebek "yutkunabilmek" için yardım bekliyor