Advert

Hayvanlara şefkat eli

Dün, sessiz dostlarımız olan hayvanların günüydü. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, Adana’da da ilgiyle kutlandı. Atatürk Parkı’nda toplanan yüzlerce hayvansever, farkındalık yaratmak adına örnek kampanyalara imza attı. Sokakta yaşayan hayvanlar için, ücretsiz olarak kulübeler ve mamalar dağıtıldı.

 Hayvanlara şefkat eli
 Hayvanlara şefkat eli Nevzat UÇAK

Haber: Yener EKİNCİ

Hayvanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi adına resmi olarak 1931 yılından bu yana kutlanmakta olan 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, Adana’da da renkli görüntüler ortaya çıkardı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü tarafından Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinlikte, sahipsiz hayvanlar için kulübe ve mama dağıtımı yapıldı. Programa, Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık, KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, Adana Barosu Hayvan Hakları Masası Komisyonu Başkanı Avukat Selahattin Yakın, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse ve çok sayıda hayvansever katıldı.

HAYVANI KORUMAYAN, KENDİ BİREYLERİNİ KORUYAMAZ

Avukat Selahattin Yakın, yaptığı konuşmada, hayvanların gördüğü şiddet ve istismara karşı mevzuatın geliştirilmesi ve caydırıcı hale getirilmesi için gerekli mücadeleyi yürütüklerini ifade etti. Yakın, ‘’Bu çerçevede, toplumumuzun şu hususu bilmesi mücadelenin desteklenmesi açısından son derece önemlidir: Kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismarın ilk basamağı, hayvanlara yönelik şiddet ve istismardır. Hayvanların uğradığı şiddeti ve istismarı görmezden gelen toplumlar kendi bireylerini koruyamazlar. Bu sebeple sorun, hepimizin sorunudur ve öncelikli olarak çözülmelidir’’ dedi.  

ARTIK HAYVANLAR İNSANLARDAN KORKUYORLAR

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse de, "Son dönemde artan bu şiddet, ilk çağlardan bu yana kadim dostumuz olan hayvanların biz insanlardan uzaklaşmasına neden olmaktadır dedi. Köse, ‘’Hayvan dostlarımızı sadece bugün değil her gün hatırlamalıyız. Artık hayvanlar insanlardan korkuyorlar. Bir kentteki insanlarının nasıl insanlar olduğunu anlamak için sokak hayvanlarına bakın. Eğer hayvanlar insanlardan korkup kaçıyorlarsa güvende değilsiniz demektir. O kentte yaşamayınız. Hayvanlarla yaşamayı bilmeyenler, insanlarla da yaşayamazlar. Hayvanlar giderek bizden uzaklaşıyor’’ diye konuştu.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

1822 yılında Hayvanları Koruma Birliğini kurulduğunu ve bununla birlikte tüm dünyada hayvan haklarını korumaya yönelik bir anlayışın yayılmaya başladığını söyleyen Köse, şunları söyledi;
Yurdumuzda da Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kurulmuştur. Daha sonra aynı amaçlı dernekler bir araya gelerek Laheyde Dünya Hayvanlarını Koruma Federasyonunu oluşturmuşlar. Bu federasyonda 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak ilan etmişlerdir. Hayvanları Koruma Günü ilan edilmesi hayvanların korunduğu anlamına gelmiyor. Asıl mesele yerel yönetimlerin bu konuya önem vermesidir. 5199 sayılı yasa sokak hayvanlarını koruma görevini belediyelere veriyor. Belediyeleri görevlerini yapmaları konusunda uyarıyorum. Kentteki sokak hayvanlarını korumak, beslemek, sağlığını korumanın yanında popülasyonun artarak devam etmemesi için kısırlaştırma işlemine önem verilmesini öneriyorum. Bu konuda biz VeterinerHekimlere ne düşerse yapmaya hazırız. Hayvanları sevmeyi öğrenmeden insanları sevmeyi öğrenemeyiz. Çocuklarımıza hayvan sevgisini öğretelim.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”