Advert

Yangına meydan okuyan fidanlar

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Acaryayla mevkiinde, geçen yıl meydana gelen orman yangınının izleri siliniyor. Uygulanan teknik ormancılık tedbirleri sonucu yeniden baş gösteren fidanlar, yangından tahrip olan alanı yineden eski görünümüne kavuşturacak.

Yangına meydan okuyan fidanlar
Yangına meydan okuyan fidanlar Nevzat UÇAK

 

 

Yener EKİNCİ

ADANA (BÖLGE) Adana Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki Kozan’ın Acaryayla mevkiinde, geçen yıl Temmuz ayında çıkan orman yangınında tahrip olan alanda canlılık tekrar başladı. Yangının hemen arkasından başlayan hazırlıklar ve uygulanan teknik ormancılık tedbirleri sonucu yeniden baş gösteren fidanlar yangına adeta meydan okurcasına topraktan fışkırdı. Kozan Orman İşletme Müdürlüğü, gençleştirme faaliyetleri izleme kayıtlarına göre, söz konusu sahada bu yıl ilkbahar fidan sayımlarında yüzde 90 başarı sağlandığı görüldü.

YENİDEN BİTKİ ÖRTÜSÜNE KAVUŞTURULDU

Yanık orman alanlarının yeniden canlandırılarak doğaya kazandırılması hakkında açıklamalarda bulunan Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, yanan alanların kesinlikle kendi kaderlerine terk edilmediğini, herhangi bir şekilde talan edilmesinin kanunen mümkün olmadığını ve koruma tedbirlerinin orman idaresi tarafından alınarak sahanın en kısa sürede yeniden bitki örtüsüne kavuşturulduğunu belirtti. Erol, “Yanan orman alanları yılı içinde derhal gençleştirme programına alınmakta, etrafı çevrilerek içindeki yanık ağaçlar temizlenmekte ve uygun teknik müdahalelerle birlikte yeterli tohum takviyesi de yapılarak yeni çimlenmeler beklenmektedir, küçük büyük demeden her yanan alanda olduğu gibi Kozan İşletme Müdürlüğü çalışanlarımız da Acaryayla mevkiindeki bu sahada gereken tüm teknik tedbirleri alarak yeni gençliği getirmiş ve başarılı olmuşlardır, hepsinin ellerine sağlık, kutluyorum” dedi. Erol, orman alanlarının Anayasal güvence altında olduğunu ve saha tamamen zarar görse bile başka bir amaçla kullanılamayacağını sözlerine ekledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”