Advert

Ekmeksiz kalabiliriz!

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin, 25 kuruşluk zammın geri çekilmesinin, fırıncı esnafını perişan ettiğini , 112 fırından 90’ının kapanma aşamasına geldiğini açıkladı.

 Ekmeksiz kalabiliriz!
 Ekmeksiz kalabiliriz! Nevzat UÇAK

 

 

 

Haber: Yener EKİNCİ

ADANA (BÖLGE) Adana Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin, bir gün uygulandıktan sonra geri çekilen ekmek zammının fırıncı esnafını mağdur ettiğini, bu nedenle mevcut 122 işletmeden 90 tanesinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Kamuoyunda fırsatçı olarak lanse edilmelerinden son derece rahatsızlık duyduklarını ifade eden Tekin, fedakarlık yapan fırıncı esnafının zararına çalıştığını belirterek, iddialarını belgelerle destekledi. Faturaları paylaşan Başkan Tekin, ‘’İki ay önce 50 kiloluk çuvalını 67 liradan aldığımız unun fiyatı, bugün 100 TL’ye yükseldi.  Ayrıca, iş sadece unla da bitmiyor. 17 kalem malzeme girdimiz var. Maya, mazot, poşet, elektrik gideri gibi. Örneğin maya fiyatı 40 liradan 60 liraya yükseldi, elektriğe 3 defa zam yapıldı’’ dedi.

TANESİ 90 KURUŞA MAL OLUYOR

‘Fırsatçılara meydan bırakmayacağız’ şeklinde verilen beyanlarla, fırıncıların hedef gösterildiğini kaydeden Ali Tekin,  ‘’Oysa bizler fırsatçı değil, ekmeğinin peşine olan dürüst esnaflarız. Döviz artışını bahane ederek keyfi zam istemiyor, faturalarla ve belgelerle çıkıp talebimizi iletiyoruz. Naylon fatura düzenlemiyoruz ki… Maliyetlerimiz ortada’’ diye konuştu. Başkan Tekin, ‘’Şu an bir ekmeği toptan fiyatıyla 75 kuruştan satıyoruz. Tanesi 90 kuruşa mal oluyor. Ara servisleri kaldırsak, yani market ve bakkallar göndermeyip sadece kendimiz ekmeği 1 liradan satsak, kafa kafaya gelecek. Şu an zarar ediyoruz’’ sözlerini ekledi.   

NORMALDE 1 LİRA 50 KURUŞ OLMALI

‘’Ekmeğin fiyatı 1 lira 25 kuruş olsa dahi bizi kurtarmaz. Malzemelere yüzde 35 civarında zam yapıldı’’ diyen Tekin, şunları söyledi;  ‘’Şu an ki şartlara göre, ekmeğin en az 1 lira 50 kuruş olması lazım. Biz ise yüzde 25 zamma razı olduk. Kar etmemeye ikna olduk. Burada komisyon kuruldu, 1 lira 25 kuruş kabul edilip, Ticaret Bakanlığı’na onaya gönderildi. Prosedür gereği 28 günde cevap gelmesi gerekiyordu. Gelmeyince komisyonun aldığı karar, ikinci bir komisyon kararıyla yürürlüğe girdi. Fakat Ticaret Bakanlığı bu zammı sonradan iptal etti. Ben valimizin yanı sıra, Ticaret İl Müdürü, Tarım ve Ormancılık İl Müdürü ile de görüştüm. Hepsi bize hak verdi. Talebimizi yerinde buldular. Onlar da zarar ettiğimizi biliyorlar ve sabır istiyorlar. Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş, un fiyatının 90 liraya düşürüleceğini belirtip, bizden biraz daha sabırlı olmamızı istedi. Fakat 90 liraya düşmesi de bizi kurtarmıyor. Bu ülke hepimizindir ve hepimizin aynı gemide olduğunun bilincindeyiz. Ekonomik krizi birlik ve beraberlik içerinde atlatmamız gerekiyor. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Ancak bizim de ayakta kalmamız lazım. Keşke unun çuvalı 75 lira olsa da, ekmeğe zam istemek zorunda kalmasak. Un fabrikasının da yapacağı bir şey yok. O da buğday fiyatlarında ki artışa bağlı olarak zam yapmak zorunda kalıyor.’’

BİRİNCİ SINIF MALZEME KULLANIYORUZ

Günümüz şartlarında, kaliteli bir ekmeğin 90 kuruştan aşağı imal edilemeyeceğinin altını çizen Ali Tekin, ‘’Bazı kurumlar çıkıp, ekmeği 62 kuruştan imal ettiklerini açıkladılar. Bu kesinlikle mümkün olamaz. Söylemlerin tamamı gerçek dışıdır. Bir kere maliyetler ortada. Neye dayanarak böyle bir şey iddia ettiler, anlam vermedik’’ dedi. Tekin, ‘’Zararına çalışıyor da olsak, gramajdan kısmaya asla tenezzül etmiyoruz. Hiçbir fırında 190 gram ekmek bulamazsınız. Hatta tartarsanız 205-210 gram olarak görürsünüz. Bizler dürüst esnaflarız. Birinci kalite un ve malzeme kullanmaya devam ediyoruz. İkinci, üçüncü kalite buğdaydan elde edilen, çuvalı 85 lira olan una rağbet göstermiyoruz. Halkın sağlığı bizim için her şeyden önce gelir. Bundan kesinlikle taviz vermiyoruz’’ dedi. 

ZAM VERİLMEYECEKSE KREDİ VERİLSİN 

Başkan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Sayın Valimize, işi bırakma noktasına geldiğimizi söyledik. ‘Üretim yapmamak isyandır’ şeklinde cevap verdi. Biz isyan etme amacında değiliz ki. Bu üretim kendi kendine duracak. Fırıncılar çok durumda. Kapatmayıp ne yapacaklar? Malzemeciler artık vadeyle de çalışamıyor, peşin para istiyorlar. Ekmeğe zam istemeyen devlet, en azından esnafımıza 3-5 ay ertelemeli faizsiz kredi vermeli. Bizler, sabahın 03.00’ından gece 23.00’a kadar çalışarak hizmet üreten esnaflarız. Karşılığını alamayınca ne yapacağız, bilmiyoruz. Şu an 122 adet somun ekmek imal eden fırınımız var. Böyle devam ederse, en az 90 fırın kapanacak gibi görünüyor. Sayın devlet büyüklerimizin acilen sorunlarımıza çözüm bulmalarını bekliyoruz.’’  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”