Advert

Büyükşehir Belediyesi ‘zarar da etse’ ekmek üretimini yapmalıdır

Seyhan Belediyesi Başkanı Vekili, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Yusuf Akıncı, ekmek fiyatının dengede tutulması için Belediyelerin hassas olması gerektiğini söyledi

Büyükşehir Belediyesi ‘zarar da etse’ ekmek  üretimini yapmalıdır
Büyükşehir Belediyesi ‘zarar da etse’ ekmek  üretimini yapmalıdır Nevzat UÇAK

 

 

 

 

  ADANA (İHA) - Seyhan Belediyesi Başkanı Vekili, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yusuf Akıncı, son günlerde ekmek üzerinde ekonomik kriz bahane gösterilerek fiyat değişikliklerine gidildiğini hatırlatarak, fiyatların dengede tutulabilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin zarar da etse ekmek üretiminden vazgeçememesi gerektiğini söyledi.  

  Akıncı, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı oturumunda, ekmek fiyatlarıyla ilgili tartışmaların sürdüğünü hatırlatarak, "Ekmek fiyatlarının dengede tutulması sadece fırıncı ile tüketici arasındaki müdahale ile olamaz. Eğer tarım girdilerini çok yüksek tutarsanız, buğday fiyatlarının çok yüksek maliyetine neden olursanız fiyatları dengede tutmak çok zor olur. Un fiyatları birkaç ay önce 80 lirayken şimdi 150 lira civarı oldu. Dolayısıyla ekmek fiyatlarının yüksek olmasının temel nedenlerinden bir tanesi buğday girdilerinin çok yüksek olmasından kaynaklanır. Buğday fiyatlarının yüksek olmasına neden olacaksınız, çiftçilere çok yüksek fiyatlarla maliyeti olacak. Sonra ekmek fiyatlarını düşüreceğiz. Ekmeğin gramajı ile oynarsın, yasak getirirsin, belediyeler müdahale eder, bununla çözülemez" dedi.

Birçok büyükşehir belediyesinin ekmek fabrikaları kurduğunu belirten Akıncı, "Amaçları kar etmek değildi, fiyatları dengede tutmak. Adana Büyükşehir Belediyesi ekmek fabrikaları son derece kaliteli ekmek üretiyor. Fiyatı dengede tutabilmek için; hem ekmek üretimi arttırmak hem de sosyal yardım fonundan desteklemek gerekir. Fiyatları belli seviyede tutmak için Büyükşehir Belediyesi’ne de önerimizdir. Ekmek üretimini yapan şirket her ne kadar anonim şirket ise de meclis olarak alabileceğimiz kararlar vardır. Ekmeğin daha ucuza gereğinde zararı da söz konusu olabilir ki; sosyal yardımlaşmada zarar hesabı yoktur biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Hem üretimin arttırılması, satışın yaygınlaştırılması hem de gerektiğinde zararına vatandaşa intikali için bizim üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Her şey güzel Adana’mız için”
“Her şey güzel Adana’mız için”
Güneş bebek
Güneş bebek "yutkunabilmek" için yardım bekliyor