Advert

Shila’ya tam not

Haber: Yener EKİNCİ Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde görevlendirilen arama ve kurtarma köpeği “Shila”, Afyonkarahisar AFAD’da düzenlenen Köpekli Arama Timi 2. Grup Eğitim Yeterlilik Sınavını başarı ile geçerek eğitimini tamamladı.

Shila’ya tam not
Shila’ya tam not Nevzat UÇAK

Adeta komando gibi eğitilen Shila, Adana bölgesinde meydana gelen olaylarda büyük rol oynuyor. AFAD Arama Kurtarma Teknisyenleri, köpeklerin eğitilmesine büyük katkı sağlıyor.

FİYATI 20 BİN DOLARI BULUYOR

Eğitim sürecinin uzun olduğuna dikkat çeken teknisyenler, şu bilgileri verdi; “İz takip ve enkaz arama kurtarma köpeği Shila’a 3 yıldır bizimle. Burada eğitimini verdik ve göreve hazır hale getirdik. Düzenli olarak her gün pentatlon eğitimi, güç engel eğitimi arama eğitimi yapılıyor. Bir iz takip köpeği göreve hazır hale gelebilmesi için gerçek bir göreve gitmesi gerekiyor. Gerçek bir göreve gittiğinde netice aldığın zaman bu iz takip köpeği görev yapıyor. Bu şekilde yetiştirdiğimizde gerçek bir görev geldi. Görevde hayatını kaybeden şahsa ulaştık. Ve dedik ki köpeğimiz gerçekten bu işi yapıyor. İz takip köpeği yetiştirmek kolay değildir. En kaz köpeği gibi değildir. Bunu aşamaları çoktur. Uzun bir süreç kaybolan kişinin nereden kaybolduğu belli olmadığını için daha zordur. Ama en kaz yeri bellidir o yüzden iz takip daha zordur. Bu zamana kadar 15 kaybolma görevlerine katıldı. Bunların dördünü bulduk. Diğer görevler asılsız oluyor. Bize 2 ay sonra 3 ay sonra haber veriyorlar. Bize hemen haber verilirse daha iyi olur.” AFAD Müdürlüğü’nün arama kurtarma çalışmalarında kullandıkları köpekler aldıkları eğitimleriyle ve fiyatlarıyla adeta dudak uçuklatıyor. Her bir köpeğin fiyatı 20 bin doları buluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Her şey güzel Adana’mız için”
“Her şey güzel Adana’mız için”
Güneş bebek
Güneş bebek "yutkunabilmek" için yardım bekliyor