Advert

Soğuk algınlığına karşı önlem alın

ADANA (BÖLGE)-Sonbaharın gelmesi ile beraber hava sıcaklıklarındaki sert dalgalanmalar soğuk algınlığına adeta zemin hazırlıyor.

Soğuk algınlığına karşı önlem alın
Soğuk algınlığına karşı önlem alın Nevzat UÇAKBurun akıntısı, boğazda yanma ve kaşınma hissi ile başlayan ve belki de en bulaşıcı hastalıklardan biri olan soğuk algınlığı genellikle hafif belirtiler ile seyrediyor, 1-2 hafta içinde de kendiliğinden geçiyor.
Araştırmacılar tarafından bugüne kadar 200'ün üzerinde virüsün soğuk algınlığına neden olduğunun tespit edildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Zeydan, soğuk algınlığının tam anlamıyla bir tedavisinin olmadığını, tedavide belirtilerin ortadan kaldırılmasının amaçlandığını belirtti ve “Hastalık ilerleme gösterir ise bronşit hatta zatürre gibi ciddi problemlere bile neden olabilir” diye uyararak önemli bilgiler verdi.

Virüs kolayca bulaşabiliyor
Hastalığın hapşırma, öksürme ve burun akıntısı yoluyla kolayca bulaşabileceğini anlatan Dr. Meriç Zeydan, “Virüsler dış ortamda 2-3 saat civarında canlı kalabilirler. Bu nedenle virüsün bulaşma ihtimali olan eşyalar ellendikten sonra ellerin yüze sürülmemesi ve sabunlu su ile iyice yıkanması önemlidir. Ayrıca virüsler kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında uzun süre havada asılı kalabildiğinden mümkün olduğunca bu gibi yerlerde bulunmamaya özen gösterilmelidir” dedi.
Hastalık 2-3 günde kendini gösteriyor
Soğuk algınlığının kuluçka süresinin 2 ila 3 gün olduğunu belirten Dr. Meriç Zeydan, “Hastalık genellikle burun akıntısı ile başlar. Bunu, burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve 37-38 derece hafif ateş izler” diyerek halsizlik ve kırgınlık da görülebileceğini söyledi.
Çocuklar daha sık yakalanıyor
Soğuk algınlığının küçük çocuklarda daha sık görüldüğünü bunun en büyük nedeninin ise kreş ve okul gibi kapalı mekanlarda diğer çocuklarla yoğun şekilde beraber olunmasından kaynaklandığını anlatan Dr. Meriç Zeydan, “Çocuklar bu gibi yerlerde virüsü sürekli birbirlerine bulaştırırlar. Bu nedenle yetişkinler yılda ortalama 2-4 defa soğuk algınlığına yakalanırken çocuklarda ise bu oran 6-7 defaya kadar yükselebilir” dedi.
Kronik hastalığı olanlar risk altında
Sonbaharda KOAH ve astım hastalarının soğuk algınlığına karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini de sözlerine ekleyen Dr. Meriç Zeydan, “Çünkü, özellikle risk altındaki bu kişilerde meydana gelebilen basit enfeksiyonlar çabucak zatürre ve bronşit gibi ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebilir. Bu nedenle KOAH ve astım gibi kronik hastalığı olanların doktorlarına danışarak grip ve zatürre aşılarını aksatmamaları gerekir” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı