Advert

Lezzet ile kaynaştık

Adana Lezzet Festivali, Adana’nın yöneticileri ile lezzet tutkunu halkı bir kez daha bütünleştirdi

Lezzet ile kaynaştık
Lezzet ile kaynaştık Nevzat UÇAK

 

 

 

Adana Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğü, Adana’daki çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Türkiye’nin turizm alanındaki tanınmış kurumların katılımı ile bu yıl 2. kez gerçekleştirilen “Adana Lezzet Festivali” coşkulu  bir açılış töreni ile start aldı. Adana’da “lezzet tutkunu” binlerce vatandaşın da katılımı ile renklenen festivalin ilk günündeki kortej kent yöneticileri ve vatandaşı kaynaştırdı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Oda Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, “şölen”e dönüşen festivalin açılışındaki kortejde tam anlamı ile birlik ve beraberlik görüntüleri ortaya koydular. Festivali sembolize eden “mangal ateşi” Vali Demirtaş tarafından yakıldıktan sonra katılımcı ustaların gösterileri büyük alkış aldı.


ADANA (İHA) - Bu yıl 2.’si düzenlenen Adana Lezzet Festivali, kent protokolü tarafından festival mangalının yakılmasıyla başladı.
Adana Valiliği öncülüğünde pek çok oda ve sivil toplum kuruluşunun işbirliğiyle kentte 2. kez düzenlenen Adana Lezzet Festivali'nin açılışı için Seyhan Nehri kıyısındaki eski narenciye parkında tören düzenlendi.
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, milletvekilleri, oda başkanları, destek veren kurum ve kuruluşların başkanlarının katılımıyla Fuzuli Caddesi’nden Merkez Park’ta kortejin yürümesiyle başlayan festival açılış konuşmalarıyla devam etti. Korteje konuk ülke olarak davet edilen Çin Halk Cumhuriyetini temsilen, Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve yardımcıları da katıldı.
Festivalde konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kültürel çeşitliliğinin en önemli unsurlarından birinin yemek kültürü olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz yıl ‘Adana lezzet kenti’ ve ‘Lezzetin peşinde koşanlar Adana’da buluşuyor’ sloganlarıyla düzenlediğimiz festivalimizin bu yıl ki teması “Gelenekselin gücü adına” olarak belirlendi. Bilindiği üzere günümüzde geleneksel mutfak ön plana çıkmış durumdadır. Tüm isim yapmış şefler, geleneksel mutfak ve pişirme yöntemlerine yönelmiştir. Bizler de yerel mutfaklarımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.
Festivale katılan ve Adana’nın geleneksel lezzetlerinin peşinde koşan tüm yerli ve yabancı ziyaretçilere teşekkür eden Vali Demirtaş, “Devletimizin 100 yıllık eylem planında Çin’le ilişkilerin geliştirilmesine karar verilmiştir. Bizler de bu kapsamda kendilerini konuk ülke olarak Adana Lezzet Festivali'mize davet ettik. Festival süresince Adana’nın en yerel ve geleneksel mutfak kültürünü ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgilerimizin tanıtımına, bilinirliliğinin arttırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından festival mangalını kent protokolü, milletvekilleri ve Çin Büyükelçisi Yang yaktı. Daha sonra ziyaretçiler tek tek stantları gezerek, lezzetleri tattı.
Adana Lezzet festivali, Vali Demirtaş ve şef Alexandre Dionisio’nun festival mangalını yakması ve ardından gastroshowlarla devam etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te