Advert

Dünya’da 1 milyar kişi açlık sınırında yaşıyor

Adana’da ortak şekilde kutlanan Dünya Çocuk Günü ve Dünya Gıda Günü’nde açıklanan acı gerçek..

Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor
Dünya’da 1 milyar kişi  açlık sınırında yaşıyor Nevzat UÇAK

 

 

 

 

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tufan Erol Doğan, "Dünya'da 7 buçuk milyarı aşkın kişi yaşamakta olup, 2050 yılında bu rakamın 9 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. O halde, dünyanın yeterli ve güvenli gıda üretmesi, insanların da dengeli beslenebilmesi için çaba sarf etmeleri gerekmektedir" diyerek, Su Ürünleri Fakültelerinin ve Balıkla Beslenmenin öneminden bahsetti.

Adana Tarım ve Orman Müdür Vekili Ali Kansu Öztürk, her sene farklı bir temayla kutlanan Dünya Gıda Günü'nde bu sene "Açlığa Son" konusunun işlendiğine değindi, “Dünyada yeterli ve dengeli beslenemeyen insan sayısının 1,5 milyardır.  Bunların yaklaşık 1 milyarının açlık sınırının altında yaşadığı da bir gerçektir” diye konuştu buna karşılık 500 milyon insanın da obezite olduğunu ifade etti..

 

 

Haber: Yener EKİNCİ

ADANA (BÖLGE)16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Sarıçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ç.Ü Su Ürünleri Fakültesi ve Sarıçam Ziraat Odası işbirliği ile bir etkinlik düzenlendi. Su Ürünleri Fakültesi Ercan Saruhan Konferans Salonunda başlayan ve Dünya Çocuk Günü ile birleştirilerek yapılan Dünya Gıda Günü etkinliğine, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Erol Doğan, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcıları Ali Kansu Öztürk ve Erol Satıcı, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Efe Güler, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü V. Resul Güler, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Caner Enver Özyurt ile Prof. Dr. Oya Işık, Sarıçam İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Örtülü, Sarıçam Ziraat Odası Başkan V. Hacı Veli Özdemir, TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hasan Kaplan ile öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

DÜNYA NÜFUSU 9 MİLYARA GİDİYOR

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tufan Erol Doğan yaptığı konuşmada, "Dünya'da 7 buçuk milyarı aşkın kişi yaşamakta olup, 2050 yılında bu rakamın 9 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. O halde, dünyanın yeterli ve güvenli gıda üretmesi, insanların da dengeli beslenebilmesi için çaba sarf etmeleri gerekmektedir" diyerek, Su Ürünleri Fakültelerinin ve Balıkla Beslenmenin öneminden bahsetti.

BİR MİLYAR KİŞİ AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR

Adana Tarım ve Orman Müdür Vekili Ali Kansu Öztürk ise Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kurulduğu 16 Ekim gününün, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlandığından bahsederek, her sene farklı bir temayla kutlanan Dünya Gıda Günü'nde bu sene "Açlığa Son"konusunun işlendiğine değindi. Öztürk konuşmasına şöyle devam etti; "Dünya genelinde açlık ve yoksulluk temaları için farkındalık yaratmak, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasına katkı sunmak amacıyla yıl boyunca FAO üyesi 150'yi aşkın ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda bugün burada hem Dünya Gıda Gününü hem de Dünya Çocuk Gününü bir arada kutlamak bir arada bulunmaktayız. Birçok ülkede Dünya Çocuk günü 1 Ekim de kutlanır. Çocukların düzenli ve kaliteli eğitimi, sağlıklarının korunması kaliteli gelecek nesiller için önem arz etmektedir. Çocuğa "çocuk olma hakkının" tanındığı, hak ihlallerinin kalmadığı çocuk yürekli bir dünya temennisiyle tüm dünya çocuklarının 'Çocuk Günü'nü kutluyorum." Günümüzde insanların, yaşamanın yanı sıra, fiziksel ve mental gelişimlerini sağlamak için yeterli gıdaya ulaşmalarının ve bu gıdaların güvenli olmasının temel bir hak olarak görüldüğünü ifade eden Öztürk, "Ancak dünyada yeterli ve dengeli beslenemeyen insan sayısının 1,5 milyar civarında olduğu ve bunların yaklaşık 1 milyarının açlık sınırının altında yaşadığı da bilinen bir gerçektir. Bu tablonun karşısında 500.000'denfazla insanın aşırı beslenme yani obezite sorunu yaşaması ise tam bir tezattır. Bu iki tezat sorunun aynı dünyada yaşanması oldukça manidardır. Bu nedenle bilinçli gıda tüketmek büyük önem taşımaktadır" dedi.

GIDA GÜVENLİĞİNE BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR

Öztürk, gıdanın ülkelerin en temel konusu olduğunu söyleyerek, bu konunun ülkemizde de Bakanlığımızın ana sorumluluk alanlarından biri olduğunu vurguladı. "Özellikle gıda güvenliği konusunda son yıllarda büyük bir hassasiyetle çalışılmış ve oldukça önemli mesafeler kat edilmiştir. Bu amaçla Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi kurulmuş olup, sağlıklı bir şekilde hizmet vermektedir. Gıda denetimlerimiz bu sisteme anında kaydedilmekte ve uygulanan yaptırımlar da izlenebilmektedir. Yine bu gayeye hizmet eden ALO 174 Gıda Hattı halkımız tarafından benimsenmiştir ve hattı kullanan vatandaşlarımızın sayısı günden güne artmaktadır" şeklinde konuşan Öztürk, Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Sarıçam İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz işbirliğinde düzenlenen bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Ç.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Süs Havuzuna geçilerek, ortaokul öğrencilerinden oluşan 4 takım ile "Balık Yakalama Yarışması" gerçekleştirildi. Yarışmanın sonunda madalya töreni yapılarak, tüm katılımcılara balık-ekmek ikramında bulunuldu. Düzenlenen etkinlik çevre temizliği ile son buldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zeki erende açlık sınırında     0000-00-00 Çukurova belediyesinde zeki Eren e bu kadar bagımlı olunması ve soner Çetin'in buna göz yumması anlaşılır değil. Adamın kendi ayrı sıkıntı kızları ayrı sıkıntı oğlu park bahçerde odanın kapısını kapatıp uyuyor. Karısı hayalparkın içinde bulunan tesisin cafesini işletiyor. Kendisi iş takibi halı saha satışı oh ne ala memleket
Chp     0000-00-00 Çukurova Belediyesi nde mevsimlik işçilerin daimi ye geçişlerinde de zeki eren yine ön planda ne kadar çocuğu kızı var ise hepsini belediye bünyesine aldırdı karısını meclis üyesi yaptı hayal parkın tesisi içerisinde bulunan kafeteryayı kendine aldı işçileri de belediye personellerinden alıp kendi cebinden para vermeden çalıştırıyor. Belediyeden 1 TL para vermeden aldığı halı sahayı da 400 milyara sattı Soner Çetin'in zeki eren zaafını anlamış değiliz. Biz yıllardır belediye işçisi olarak çalışıp her gün işe gelirken zeki Eren in çocukları işe gelmeden kadroya geçtiler altlarında son model arabalar ile. Canları isterse gelip istemezse gelmeyen zeki Eren'in çocukları kadroya geçiyor daimi işçi oluyor yıllardır orada emek veren bizler altı aylığına da olsa çocuklarımıza ekmek götürmek için eşekler gibi çalışıyoruz. Bu torpilliler burada kadroya geçiyor yarın bizlerin çıkışı verildiğinde bunlara mı iş yaptıracaklar belediyede iş yaptıracak adam bulabilecekler mi Soner Çetin sonra çıkıp yapılamayan işler için başarısızlıklar için bahaneler bulmaya devam mı edecek büyükşehirde böyle mi kazanacak. Merak ediyoruz. Aslında dürüst bir insan olan Soner Çetin bunlara neden izin veriyor neden göz yumuyor onu da anlamıyoruz bu böyle devam eder ise haksızlıklar hep bizlere yapılır ise bunun sonunda Soner Çetin'e oy da yok destekte yok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te