Advert

Muhtarlar yerel sorunlara en vakıf seçilmiş kişilerdir

CHP Adana İl Başkanı Av.Kozay, “yetkisiz yetkili” haline getirilen muhtarların evrak düzenleyici vasfından çıkarılması gerektiğini söyledi

Muhtarlar yerel sorunlara en vakıf seçilmiş kişilerdir
Muhtarlar yerel sorunlara en vakıf seçilmiş kişilerdir Nevzat UÇAK

 

 

ADANA (BÖLGE) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Av.Emrah Kozay, muhtarlıkların demokratik yönetim anlayışının ilk basamağı olduğunu belirterek tüm muhtarların gününü kutladı.

MUHTARLAR YEREL SORUNLARA EN VAKIF SEÇİLMİŞ KİŞİLER

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların herhangi bir siyasi parti kimliği altında seçilmediğine işaret eden Av. Kozay, “Son yıllarda unutulan kurumlar haline getirilen muhtarlıklar köy ve mahallelerde halka en yakın birimler, muhtarlar ise yerel sorunlara en vakıf seçilmiş kişilerdir. Muhtarlar siyasi parti çatısı altında olmadan doğrudan halk tarafından seçildikleri için mahallelerinde sözü geçen, güvenilir kişiler olmalarının yanı sıra hem kanaat önderleri hem de seçildikleri mahallelerde devlet kurumlarının temsilcisidirler” dedi.

KALİTELİ, GÜVENLİ VE DEMOKRATİK BİR YAŞAM MUHTARLARIN ELLERİNDE FİLİZLENECEK

Muhtarların mahallelerin gerçek temsilcisi, yerel yönetimlerin de kurucu unsurlarından biri olduğunu dile getiren Av. Kozay, köy ve mahallelerde kaliteli, güvenli ve demokratik bir yaşamın muhtarların ellerinde filizleneceğinin altını çizdi.

MUHTARLAR YEREL YÖNETİMLERİN EN ÖNEMLİ AKTÖRLERİ OLMALI

Av. Kozay, “Muhtarlıkları güçlendirilmek ve yerel yönetimlerin önemli aktörleri olarak öne çıkartmak zorundayız. Yerelin demokratikleştirilmesi, mahalle birimlerimizin ve muhtarlarımızın bu sürecin asli unsurları olmasından geçmektedir” diye konuştu.

MUHTARLAR “YETKİSİZ YETKİLİ” OLMAKTAN ÇIKARILMALI

Geçmişte yapılan yasal düzenlemelerle “yetkisiz yetkili” haline getirilen muhtarların evrak düzenleyici vasfından çıkarılıp halkın temsilcisi ve katılımcı demokrasinin öncüsü konumuna taşınması gerektiğini kaydeden Av. Kozay,  “Katılımcı demokrasi için acil olarak mahalle birimlerini güçlendirilmesi, muhtarların görev ve yetkilerinin genişletilip, özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir”  diyerek tüm muhtarların gününü kutladı.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zeki erende adana nın seçilmişi sanırım     0000-00-00 Çukurova Belediyesi nde mevsimlik işçilerin daimi ye geçişlerinde de zeki eren yine ön planda ne kadar çocuğu kızı var ise hepsini belediye bünyesine aldırdı karısını meclis üyesi yaptı hayal parkın tesisi içerisinde bulunan kafeteryayı kendine aldı işçileri de belediye personellerinden alıp kendi cebinden para vermeden çalıştırıyor. Belediyeden 1 TL para vermeden aldığı halı sahayı da 400 milyara sattı Soner Çetin'in zeki eren zaafını anlamış değiliz. Biz yıllardır belediye işçisi olarak çalışıp her gün işe gelirken zeki Eren in çocukları işe gelmeden kadroya geçtiler altlarında son model arabalar ile. Canları isterse gelip istemezse gelmeyen zeki Eren'in çocukları kadroya geçiyor daimi işçi oluyor yıllardır orada emek veren bizler altı aylığına da olsa çocuklarımıza ekmek götürmek için eşekler gibi çalışıyoruz. Bu torpilliler burada kadroya geçiyor yarın bizlerin çıkışı verildiğinde bunlara mı iş yaptıracaklar belediyede iş yaptıracak adam bulabilecekler mi Soner Çetin sonra çıkıp yapılamayan işler için başarısızlıklar için bahaneler bulmaya devam mı edecek büyükşehirde böyle mi kazanacak. Merak ediyoruz. Aslında dürüst bir insan olan Soner Çetin bunlara neden izin veriyor neden göz yumuyor onu da anlamıyoruz bu böyle devam eder ise haksızlıklar hep bizlere yapılır ise bunun sonunda Soner Çetin'e oy da yok destekte yok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te