Advert

YOK gibi başladı VAR gibi bitirdi!

Aytaç Durak, Adana metrosunu tamamlayacak, devamını yapabilecek birisi varsa, aday olmayacağını söyledi, “Devlet desteği bile almadan 3 yılda tamamlarım” diye iddia etti ve ekledi: “Aday gösterilirsem, seçime girer ve kazanırım”

 YOK gibi başladı VAR gibi bitirdi!
 YOK gibi başladı VAR gibi bitirdi! Nevzat UÇAK

 

 

 

“ŞU ANDA ADAY DEĞİLİM” DEDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak’ın merakla beklenen basın toplantısından siyasetteki hedefi konusunda net bir açıklama çıkmadı. Aday olup olmayacağı konusunu sadece, “Şu anda aday değilim” diye açıklayan Aytaç Durak, “Hangi parti ile temasta olduğu, kendisine bir teklif olup olmadığı” sorularına cevap vermedi. Durak, “Metroyu tamamlayacak biri çıkmazsa, aday olur, kazanır ve 3 yılda tamamlarım” dedi.

 

PAZAR GÜNÜ TV BAŞINDA OLUN
Adana'da 5 kez seçim kazanarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak son döneminde İçişleri Bakanlığınca hakkında açılan soruşturma nedeniyle görevinden alınan Aytaç Durak, Adana Metrosu ve 31 Mart Yerel Seçimleri'ndeki adaylığıyla ilgili  basın toplantısında beklenen sorulara yanıt vermedi. Pazar günü saat 11.00’de Ulusal Kanal’da Sabahattin Özkibar ile yapacağı ve birçok konuya açıklık getireceği programın izlenmesini önerdi. Bu programda beklenen birçok yanıtın alınabileceğinin sinyallerini verdi..

 

HABER: Yener EKİNCİ

ADANA (BÖLGE) Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak’ın merakla beklenen basın toplantısından siyasetteki hedefi konusunda net bir açıklama çıkmadı. Aday olup olmayacağı konusunu sadece, “Şu anda aday değilim” diye açıklayan Aytaç Durak, “Hangi parti ile temasta olduğu, kendisine bir teklif olup olmadığı” sorularına cevap vermedi. Durak, Adana Metrosu’nda mevcut durumunu ve olması gerekenleri anlattı, “Metroyu tamamlayacak biri çıkmazsa, aday olur, kazanır ve 3 yılda tamamlarım” iddiasında bulundu.

PAZAR GÜNÜ TV BAŞINDA OLUN

Adana'da 5 kez seçim kazanarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak son döneminde İçişleri Bakanlığınca hakkında açılan soruşturma nedeniyle görevinden alınan Aytaç Durak, Adana Metrosu ve 31 Mart Yerel Seçimleri'ndeki adaylığıyla ilgili  basın toplantısında beklenen sorulara yanıt vermedi.

31 Mart’ta yapılacak Yerel Seçimlerle ilgili olarak “Şu anda aday değilim. Bu konuda açıklama yapmak erken” diyen Durak, Pazar günü saat 11.00’de Ulusal Kanal’da Sabahattin Özkibar ile yapacağı ve birçok konuya açıklık getireceği programın izlenmesini önerdi. Bu programda beklenen birçok yanıtın alınabileceğinin sinyallerini verdi..

METRO’YA BENDEN SONRA DOKUNAN OLMADI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde en önemli projeleri arasında yer alan, kentler için ulaşımda kalıcı ve kesin çözüm olan metro konusunun ağırlık kazandığı basın toplantısında, “Ana arterin 1. Etabı olan 14.5 kilometrelik bölümü bitirdik. Çukurova Üniversitesi’ne uzanacak 9.3 kilometrelik etabı 2010 Yatırım Planı’na almıştık. Görevden alındık, nasip olmadı. Benden sonra da metro’ya dokunan çıkmadı.” dedi.
Adana Metrosu'nun devam projesinin mevcut zihniyetle daha uzun süre tamamlanamayacağını öne süren Durak, "Eğer 'Ben metroyu yaparım, devamını hemen yapabilirim' diyen biri varsa ben aday değilim. Eğer yapamayacaklarını dile getirirlerse, hem seçim kazanmak, hem de metroyu tamamlamak için Allah bana sağlık verdiği müddetçe çalışır, hepsinin üstesinden gelirim" diye konuştu. 


“METROYU 3 YILDA TAMAMLARIM”

Adana Metrosu'nun 9,5 yıldır bıraktığı gibi kaldığını, bu konuda tek bir adım dahi atılmadığını belirten Durak, “Metroyu tamamlama sözü verecek bir adayın çıkmaması durumunda, göreve talip olabilirim. 3 senede Adana Metrosu'nu tamamlarım” iddiasında bulundu.

Metro konusundaki “zarar ediyor” söylentilerine de yorum getiren Durak, "Metroyu bir ağaç gibi düşünürsek, bu ağacın dallarını yapmazsanız, onu halkın daha çok ihtiyaç duyduğu yerlere ulaştıramazsanız tabi ki zarar edersiniz. Ayrıca, metroyu bir istihdam alanı olarak kullanır, ihtiyaç fazlası personel çalıştırırsanız, elbette zarar edersiniz" ifadeleri ile kendinden sonraki yönetimleri de eleştirdi.

Durak, bu konuda şunları söyledi:

“Bazı çok bilmişler, proje değişikliğinden doğan metro ek kredimizi engelleyerek, ‘iş yarıda bırakıldı’ diye siyasi malzeme yapmışlardır. Hatta günümüzde de aklı ermeyen bir sürü zevat, ‘metro zarar ediyor’ diyerek sistemin aleyhinde söz edebilmektedir. Niye zarar etmesin ki? Benim dönemimde çalışan sistemin personelini 125’den 800’e çıkarırsanız, elbette zarar edecektir”

METRO SADECE YERALTINDAN GİTMEZ

Adana Metrosu'nun yerin üzerinden gitmesine yönelik yapılan eleştirilere de cevap veren Durak, "Metro yer üstünde de olur, yer altında da. Metro yeraltından gider diye bir kural yoktur. Mesela Viyana Metrosu'na bindim. Tamamı yerin üstünden gidiyor.  Londra metrosu 150 yıllık, 222 km.yer istünde, 180 km. yer altında. Paris’te 115 yıllık metronun 43 km’si yer üstünde, 197 km.’si yer altında. Dubai Metrosu 10 yıllık, 61 km yer üstünde, 14 km yer altında. Hong Kong metrosu 116 yıllık, 36 km yer üstünde, 138 km yer altında. Adana’da yeraltı su seviyesinin yüksek olması, zeminin alüvyal dolgu olması ve o günkü ekonomik zorluklar sunucu, güzergahın bir kısmı yer üstünden gitmiştir” dedi.

KAPASİTEYİ 240 BİNE ULAŞTIRIRIM

Metro 2. Etabının vagonların bile hazır olmasına rağmen, neden bu zamana kadar bu konunun yapımının sözümü dahi eden olmadığına değinen Durak, “Neden siyasiler bu zamana kadar böylesine önemli bir konuyu gündeme getirmedi? Eğer yapamayacaklarsa ben gelir 3 senede metroyu tamamlarım. Şu anki günlük 35 bin kişiyi  zor bulan taşıma kapasitesini de 240 bine çıkartırım" iddiasında bulundu. 

METRO KENDİ KAZANCI İLE DAHA DA BÜYÜR

Ayrıca metronun güzergahında olması gereken ve toplu ulaşımı gerektiren Otogar, Adalet Sarayı, Hastane gibi tesislerin koordinasyon eksiklikleri, konuya olan duyarsızlık ve yarınları görme duygusundaki eksiklikler nedeniyle başka yerlere yapıldığını belirten Durak, “Oysa ki bu tesisler yapılırken, metronun halka sağlayacağı ulaşım rahatlığı yanında, şehir trafiğinin rahatlaması, metro gelirlerinin artması ve yeni hatlar yapımına katkı sağlayacağı düşünülmeli idi. Böylelikle bir taşla üç kuş vurulacak, metro kentin kendi imkanları ile daha da büyüyebilecek, geniş bir sahaya yayılacak, kendi kendini büyütebilecekti” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Canım istedi öldürdüm”
“Canım istedi öldürdüm”
Bir babanın en ağır yükü!
Bir babanın en ağır yükü!