Advert

Hazine arazileri kıymet kazandı

Hazineye ait tarım arazilerine yoğun talep Adana’da çiftçiliğe önemi gündeme taşıdı..

 Hazine arazileri kıymet kazandı
 Hazine arazileri kıymet kazandı Nevzat UÇAK

 

 

 

Adana’da Hazine’ye ait tarım arazilerini “disipline etmek ve daha fazla gelir elde etmek amacı” ile başlatılan  kiralama ve kullanıcılara satma uygulamasına rekor düzeye başvuru oluştu. Yasa’nın çıktığı andan bugüne 13.853’e ulaşan başvuru sayısının 5 Aralık’a kadar daha büyük rakamlara erişebileceği öğrenildi.

 

Çevre ve Şehircilik Adana İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, yeni yasa ile  Hazine’ye ait tarım arazilerinin daha sistematik bir şekilde denetlenmesi, daha verimli kullanılması ve tarımsal üretime katkı sağlamasının amaçlandığını, konu ile ilgili kurumlarla işbirliği içinde yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

 

 

  ADANA (İHA) - Adana’da Hazine'ye ait tarım arazilerini kiralamak için bugüne kadar 13 bin 853 kişinin başvuru yaptığı bildirildi. Başvuru sayısına göre Adana'nın ön sıralarda yer aldığı belirtildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı Hazine'ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya Adana’dan 13 bin 853 kişi başvurdu. Adana’da bu başvuru sayısıyla iller arasında ön sıralarda yer aldı.

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz'dan alınan bilgiye göre, belediye ve mücavir alan içerisindeki, imar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazine'ye ait tarım arazilerinin 30 Mart 2011 tarihinden beri tarımsal amaçla kiralayan ve kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları veya bu arazileri aynı süreyle tarımsal amaçla kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği idarece belirlenen kullanıcıları ya da paydaşlarından 5 Aralık 2018 tarihine kadar dilekçeyle başvuruda bulunanlara doğrudan satışının düzenlendiğini kaydetti.

  Başvuruların değerlendirildiğini belirten Kırılmaz, kanundan yararlanmak isteyenlerin 5 Aralık 2018 tarihine kadar da taşınmazın bulunduğu yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, emlak müdürlükleri, milli emlak müdürlükleri, milli emlak şefliklerine dilekçeyle müracaat etmelerini istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Canım istedi öldürdüm”
“Canım istedi öldürdüm”
Bir babanın en ağır yükü!
Bir babanın en ağır yükü!