Advert

Kadınlar yüzde 50 “temsiliyet” istiyor

Adana’da yapılan CHP Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısında konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse kadınlara çağrı yaparak, muhtarlıklara, meclis üyeliklerine ve belediye başkanlıklarına aday olmalarını istedi. “Parlamentoda yüzde 50 oranında kadın temsili olmalıdır” dedi.

Kadınlar yüzde 50 “temsiliyet” istiyor
Kadınlar yüzde 50 “temsiliyet” istiyor Nevzat UÇAK

Yüzde 50 temsiliyetle birlikte sorunların bir bir aşılacağına savunan Köse, “Tüm partiler için söylüyorum. Parlamentoda yüzde 50 oranında kadın olsaydı kadına yönelik şiddet asla bu kadar artmazdı. Yüzde 50 belediye başkanı kadın olsaydı. Kadına şiddet bu kadar artmazdı” diye konuştu.

 

ADANA (BÖLGE) CHP Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısı Adana’da gerçekleşti Toplantıya CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’de katıldı.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

CHP Kadın Kolları Akdeniz Bölge Toplantısının açılış konuşmasını Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz yaptı.

CHP’li kadınlara çağrı yaparak, muhtarlıklara, meclis üyeliklerine ve belediye başkanlıklarına aday olmalarını isteyen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, yaptığı konuşmada “Parlamentoda yüzde 50 oranında kadın temsili olmalıdır” dedi.

Yüzde 50 temsiliyetle birlikte sorunların bir bir aşılacağına savunan Köse, “Tüm partiler için söylüyorum. Parlamentoda yüzde 50 oranında kadın olsaydı kadına yönelik şiddet asla bu kadar artmazdı. Yüzde 50 belediye başkanı kadın olsaydı. Kadına şiddet bu kadar artmazdı. Bölgelerde kadına yönelik çalışmalar yapılırdı. Bu nedenler kadınlar olarak her yere aday olmalıyız. Muhtarlıklara meclis üyeliklerine, belediye başkanlıklarına aday olunmalıdır” dedi.

Yerellerden başlayarak temsiliyette eşitliği  sağlanması gerektiğine dikkat çeken Köse, “Memleketin dört bir yanında attığımız adımlarda birbirimize güç vererek ilerliyoruz. Yerellerden başlayarak temsiliyette eşitliği  sağlayacağız. Temsilde adalet yoksa toplumsal adaletten bahsedemeyiz. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Hakkımız olanı almak için mücadele ediyoruz.  Hayatın yarısını kadınlar oluşturuyorsa temsiliyette de yüzde 50 oranında kadın olmalı.” ifadelerini kullandı.

Her ilde meclis üyeliklerinin birinci sıralarının kadınlara verilmesi gerektiğini belirten Köse, “Her kentten kadınlara meclis üyelikleri konusunda birinci sırada yer verilmeli. Eğer biz kadınlar birlikte yol alırsak ve gücümüze inanırsak mücadelede başarılı oluruz. Kadınların sorunları ortaktır. Ortak sorunlarımıza hepimizi kapsayan çözümler bulacağız. Hep birlikte Türkiye’yi bu sıkışmışlıktan kurtaracağız. Özgürlük istiyoruz, eşitlik istiyoruz ve adalet istiyoruz. Hepimiz kazanacağız.”şeklinde konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu