Advert

Ekiz, etiket denetiminde

Haber: Yener EKİNCİ Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Ceyhan esnafını ziyaret etti. 6502 Sayılı Tüketici Kanunu ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği kapsamında esnafı bizzat bilgilendiren Ekiz, yerli üretim logolu yeni fiyat etiketinin detaylarını anlattı.

Ekiz, etiket denetiminde
Ekiz, etiket denetiminde Nevzat UÇAK

Ekiz, perakende satışa arz edilen ürünlerin üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunluluğunu hatırlattı. 

AYIRI DAVRANANA YASAL İŞLEM UYGULANACAK

Ekiz, şu bilgileri paylaştı; ‘’Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Malın Satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretinin de eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olup olmadığı, İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilip gösterilmediği, İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı işletmecilerden istenmektedir. Uygun olmayan durumların tespiti halinde 6502 sayılı Kanunun 77 ve 78. Maddeleri gereği gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.’’ Ekiz’e ziyaret sırasında, Ceyhan Zabıtası ve Esnaf Odaları başkanları da eşlik etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"EYT’liler sahipsiz değil"
"Mesut Komiser"den Emir Kaan’a sürpriz ziyaret