Advert

Yumurta üretimi Eylül ayında azaldı

HABER: Yener EKİNCİ ADANA (BÖLGE)-Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kümes Hayvancılığı Üretimi, Eylül 2018 sonuçları değerlendirildi.

 Yumurta üretimi Eylül ayında azaldı
 Yumurta üretimi Eylül ayında azaldı Nevzat UÇAK

 

 

 

 

Değerlendirme sonucunda, Türkiye'de Eylül ayında tavuk yumurtası üretiminin 1,6 milyar adet olarak gerçekleştiği belirtildi.

 

Tavuk yumurtası üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre %1,9 azalırken bir önceki yılın aynı ayına göre %1,1 arttığı ifade edildi.

Tavuk ve hindi eti üretimi arttı

Açıklamada; kesilen tavuk sayısının Eylül ayında 94 milyon, kesilen hindi sayısının ise 557 bin adet olduğu bildirildi.

Kesilen tavuk sayısının Eylül ayında bir önceki aya göre %1,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,4 arttığı belirtildi. Eylül ayında kesilen hindi sayısının ise bir önceki aya göre %5,1, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,7 arttığı ifade edildi.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tavuk eti üretiminin 165 953 ton, hindi eti üretiminin ise 5 892 ton olarak gerçekleştiği belirtildi. Tavuk eti üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre %2,4 bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 arttığı bildirildi. Eylül ayında hindi eti üretiminin ise bir önceki aya göre %8,2, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,5 arttığına dikkat çekildi.

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Bu arada Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarının, Eylül  ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 artarak 788 bin 331 tona ulaştığı belirtildi.

Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretiminin 119 bin 172 ton olarak gerçekleştiği ve bir önceki yılın aynı ayına göre %5 artış gösterdiği bildirildi.

Koyun, keçi, manda veya karışık sütlerden elde edilen peynirlerde azalış

Açıklamada, inek peyniri üretiminin 58 bin 179 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 arttığı; koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinin ise bin 754 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 azaldığı belirtildi.

Yoğurt üretiminin 108 bin 62  ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %9,5, ayran üretiminin de 65 bin 231 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 artış gösterdiği bildirildi.

Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama %3,4, protein oranının ise ortalama %3,2 olarak tespit edildiği ifade edildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"EYT’liler sahipsiz değil"
"Mesut Komiser"den Emir Kaan’a sürpriz ziyaret