Advert

Çulhaoğlu, dört bakanlığa önerge verdi

ADANA (BÖLGE)-İYİ Parti Adana Milletvekili, İçişleri Komisyonu Üyesi Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu dört bakanlığa önerge verdi.

Çulhaoğlu, dört bakanlığa önerge verdi
Çulhaoğlu, dört bakanlığa önerge verdi Nevzat UÇAK

 

 

Çulhaoğlu, İçişleri Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olmak üzere dört bakanlığı ilgilendiren Adana servis aracı esnaflarının sorunlarını verdiği önergelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Çulhaoğlu önergesinde, Adana ilimizde; Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Kararı ile servis ücretleri 2018-2019 eğitim-öğretim yılında aylık 182 TL.-192 TL. arasında belirlenmiştir. 16 kişilik bir okul servis aracının yıllık (sezonluk-9 aylık) kazancı en fazla 26.208,00 TL. olup, günde iki servis yapan servisçinin toplam kazancı 52.000,00 TL. civarındadır. Bu kazancın (sezonluk-9 aylık) 18.000,00 TL.’si akaryakıt, 5.000,00 TL.’si araç sigorta ve kasko bedeli, 7.200,00 TL.’si Bağ-Kur, toplamda diğer vergiler hariç 30.200,00 TL. masrafı bulunmaktadır (bu giderlere aracın kaza, aylık ve yıllık bakım giderleri dahil edilmemiştir)

25 Ekim 2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazetede İçişleri Bakanlığınca yayımlanan Okul ServisAraçları Yönetmeliğinin;

4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yeralan “Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları oniki yaşından büyük olmayacaktır. Taşıtların yaşı fabrikasınca imal edildiği tarihten sonra gelen ilk takvim yılı esas alınarak hesaplanacaktır.” şartları gereğince servis aracı sahipleri tüm araçlarını yenilemek zorunda kalmıştır.

9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yeralan “26 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmak” şartları gereğince servis şoförlerine 26 yaş şartı getirilerek Adana İlimizde şoförlükten başka geçim kaynağı olmayan yüzde 10’u ilk ve ortakul mezunu, yüzde 90’ı lise ve üniversite mezunu olan, hüküm giymemiş adli sicili temiz, belediyelerce verilen şoför uygulnluk belgelerini almış ve diğer şartları yerine getirmiş, başka geçim kaynağı olmayan 18-26 yaş aralığındaki binlerce gencimiz istihdam edilemez, evlerine ekmek götüremez duruma gelmişlerdir.

9 uncu maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan okul servis araçlarındaki rehber personel için “22 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olmak” ve sigortalı çalıştırılamayacağı şartları getirilerek, servis şoförü esnaflarına aylık 2.500,00 TL olmak üzere yıllık 22.500,00 TL. civarında maliyet yüklenmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Her şey güzel Adana’mız için”
“Her şey güzel Adana’mız için”
Güneş bebek
Güneş bebek "yutkunabilmek" için yardım bekliyor