Advert

Sarı: Kadın-erkek birlikteli sağlanmalı

ADANA (BÖLGE)- AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve 64.Hükümet Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı verilmesinin 85.yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Sarı: Kadın-erkek birlikteli sağlanmalı
Sarı: Kadın-erkek birlikteli sağlanmalı Nevzat UÇAK

Fatma Güldemet Sarı, “Türkiye’de kadınların siyasal hayata katılımı ve karar mekanizmalarında temsili için uzun yıllardır verilen mücadele sonucunda kadınlarımız,1930 yılında belediye seçimlerine, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı elde etmiş ve 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. 

Türkiye’de kadınların karar mekanizmalarına ve siyasal hayata etkin katılımı konusunda yapılan bu yasal değişiklikler, birçok Avrupa ülkesinden önce gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de 1934’te verilen seçme ve seçilme hakkı, Fransa ve İtalya’da 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de tanınmıştır. Bugün Türkiye’de “kadınlara seçme ve seçilme hakkı” tanınmasının 84. Yıldönümünü kutluyoruz. Tüm kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde ettiği  bu gününü gönülden kutluyorum.

AK Parti’nin Kadınlar konusunda attığı adımlar bir başarı hikâyesidir. Türkiye'de kadını gerçek anlamda özgürleştiren hareket AK Parti'dir. Bizim teşkilatlarımızı kadın aday konusunda zorlayan bir Genel Başkanımız var. Kadın bakış açısını, hassasiyetlerini, merhametini, samimiyetini karar alma mekanizmasına yansıtmak için onları yüreklendiren, yolunu açan bir Cumhurbaşkanımız var. AK Parti kadar kadını politikalarının merkezine yerleştiren başka bir siyasi hareket yoktur. 2002'de parlamentodaki kadın milletvekili sayısı 24, kadın temsil oranı 4,4 iken, 24 Haziran sadece AK Parti sıralarında 53 kadın milletvekilimiz var. Elbette kadın oranımız mevcut hâliyle çok düşüktür, bu oranın artırılması için hepimize büyük görevler düşmektedir. Artık kadınlarımız "Siyasette biz de varız." diyor. Bugün kadınlarımız “ ilgim, bilgim ve donanımımla” siyaset yapabilirim diyor. Dış politika, ekonomi, enerji, sağlık gibi tüm alanlarda fikirleriyle yer alabilecek yetkinlikte olan kadınlarımız var. Kadınlarımızın; özellikle aileyi merkeze aldıkları, kadın ve çocukların yaşadıkları sorunları bizzat kendileri deneyimledikleri için, yönetim mekanizmalarında yer almaları Türkiye için büyük bir güç demektir.

Bugün Türkiye seçmeninin kadın veya erkek siyasetçi ayrımını çoktan aştığını belirten Sarı “Kadınlarımızın görülen ve görünmeyen emeklerinin sosyal ve ekonomik kalkınmaya yansıması için, taşıyıcısı oldukları kadim medeniyet ve kültür kodlarımızın siyasete aktarılması için, daha güçlü bir Türkiye için, kadınlar siyasette yer almalıdır. Büyük ve güçlü Türkiye için kadın- erkek birlikteliği sağlanmalı ve ortak bir mücadele verilmelidir.” dedi

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Her şey güzel Adana’mız için”
“Her şey güzel Adana’mız için”
Güneş bebek
Güneş bebek "yutkunabilmek" için yardım bekliyor