Advert

Konut kredilerinde faiz oranları düşürülsün

Ekonomik ortam, dolardaki değişkenlik, siyasi ve politik belirsizlik, demir fiyatları, yüksek kredi oranları derken Adana’da emlak satışları durma noktasına geldi.

Konut kredilerinde faiz oranları düşürülsün
Konut kredilerinde faiz oranları düşürülsün Nevzat UÇAK

Müteahhitlerden ve emlakçılardan aylardır tek bir daire soran yok. Bu durumun giderek uzamasından korkan sektör temsilcileri endişeli. Emlak sektörünün tecrübeli isimlerinden Zincir Emlak & Danışmanlık Ofisi’nin sahibi Necva Karazincir, ‘’İlk defa böyle bir durgunluk yaşıyoruz. Acil olarak tedbirler alınmalı. Konut kredi faiz oranları düşürülerek başlanabilir’’ dedi.

Röportaj: Yener EKİNCİ

ADANA (BÖLGE)-Son yıllarda gittikçe yükselen inşaat sektörü, hızla yükselen konut projeleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları derken emlakçılık iyice popüler bir meslek olmaya başladı. Bu gelişimin sonuncunda da, eskiden emekli memurların vakit geçirmek için yaptıkları emlakçılık işi, gittikçe daha profesyonel bir zemine taşındı. Eskiden emlakçılık olarak adlandırılan mesleğin de adı artık “gayrimenkul danışmanlığı” oldu. Günümüzde zincir emlak markaları plazalarda kendilerine şık ofisler açıyor ve emekli memurların yerini de üniversite mezunu gençler alıyor. Bütün bu gelişmelere rağmen markalı emlak firmalarının portföyün tamamına henüz hakim olmamaları nedeniyle, küçük ve orta ölçekli emlakçılar için hala sektörde fırsatlar bulunuyor. Dolayısıyla da özellikle büyük şehirlerde, her sokakta en az 2-3 tane emlakçı ofisine rastlamak mümkün olduğu gibi, internet ortamında da binlercesi yer alıyor. Eğer emlak alım satım işiniz varsa mutlaka yolunuz bu emlakçılara düşecektir. Peki, ciddi miktarlarda para akışının olduğu bu sektörde iyi bir emlakçıyı nasıl tanıyacaksınız? Bu sorunun ve daha fazlasının cevabını, tecrübeli bir isim olan Zincir Emlak & Danışmanlık Ofisi’nin sahibi Necva Karazincir’den aldık.

Şahsınızı ve Zincir Emlak Ofisi’ni tanımakla sohbetimize başlayabilir miyiz?

Antakya doğumluyum ancak 40 yıldan bu yana Adana’da yaşıyorum.  Lise sonrası üniversiteyi kazanmama rağmen eğitimime devam etmeyip evlenmeyi tercih ettim. Bugün iki erkek, bir kız olmak üzere 3 çocuk sahibiyim. Bir oğlum diş hekimi, diğeri mühendis. Kızım ise yurtdışında öğretim üyeliği yapıyor. Bunun yanı sıra, 10 yıl boyunca siyasette aktif olarak yer aldım. Şimdi ise sadece işimle ve ailemle meşgulüm. Zincir Emlak’ı 25 yıl önce kurdum ve halen de işletmeye devam ediyorum.  Müşteri memnuniyetini birinci koşul olarak gören bir vizyonda; Teknolojik gelişmeleri ve müşteri ihtiyaçlarını saptayıp bilgiye ve deneyime dayalı hizmetlerimizi sunarak, ihtiyaçları en kısa zamanda ve doğru bir şekilde karşılama amacında çalışıyoruz.

Emlakçılık sektörüne girme fikri nereden geldi?

Tesadüflere dayalı bir kariyer başlangıcı yaşadım diyebilirim. Kendime ait satmak istediğim bir işyerim vardı. Emlakçılar istediğim sürede ve istediğim fiyatta beklentimi karşılayamayınca, kendim satmaya karar verdim. Zaten bu işe karşı bir sempatim de vardı biraz. Seri ilanları düzenli olarak takip eder, piyasa hakkına bilgi sahibi olmaktan haz alırdım. İşyerimi sattıktan sonra emlakçılık sektöründe başarılı olabileceğime kanaat getirerek, bu işin eğitimini ve sertifikasını aldıktan sonra kendime ait bir ofis açıp, 25 yılı geride bıraktım.

25 yıl önce ki şartlarla günümüzü karşılaştıracak olursak arada ne gibi farklar var?

Eskiden müşteriler ile daha samimi bağlar kurulur, güven ortamı daha fazla sağlanır, daha uzun ömürlü ilişkiler oluşurdu. Çünkü emlakçı sayısı azdı. Daha çok müstakil ev satışı ve kiralanması olurdu. Müşteriler yatırım amaçlı gayrimenkul sahibi olmayı tercih eder ve satın aldıkları evleri kiraya vererek bir gelir sahibi olmayı amaçlardı.

Şu an satışlar ne durumda?

Özellikle son 5 yıldır sıkıntılı bir dönem yaşanıyor. Konut kredisi faiz oranlarının yüksek seviyelerde olması nedeniyle, alım-satım işlemleri tamamen durmuş bir halde. Hareketlenme sağlanması için kredi faiz oranlarının düşmesi de tek başına yeterli olmayabilir. Mevduat faiz oranlarının da düşmesi lazım. İlk defa böyle bir durgunluk yaşıyoruz. Satış olmadığından şikayet ettim ancak kiralama da olmuyor. İnsanlar evlerini değiştiremiyorlar. Kira fiyatları da çok yüksek. Bunu yanı sıra nakliye, emlak komisyonu gibi masrafları altına girmek istemiyor. O nedenle binada mutlu olmasa bile sözleşmesini uzatma yoluna gidiyor.

Konut kredileri yüksek ancak konut fiyatları gayet makul. Sizce bu kriz vatandaş tarafından avantaja dönüştürülmeli mi?

Geçen yıllara oranla konut fiyatları yüzde 25 civarında ucuzlamış durumda. Ev almak için en uygun zamandayız. İnşaat maliyetleri arttı ama konut fiyatları düştü. Devam eden inşaatlarda müteahhitler maliyetine bile satış yapıyor. Parası olanlar için konut almanın zamanı. Ben yatırım için kesinlikle gayrimenkul alımını öneriyorum. Gayrimenkule yapılan yatırım, bankada faizde duran paradan daha faydalı olacaktır.

Korsan emlakçılarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Kahve köşelerinde oturarak, arazi veya arsa sahiplerini tek tek gezerek, ayakçılık yaparak, müteahhitlere yer temin etmeye çalışan korsanlar en büyük sorunumuz. Bunlar, kendi çıkarları, menfaatleri, avantaları için çalışırlar. Bizde buna yolunu bulmaya çalışıyor deriz. Bunlar devlete vergi vermez, kayıtları olmaz. Elektrik, su, telefon, oda kaydı, ruhsatı, belgesi, sertifikası, diploması olmaz. Bunlar sadece çene ile çalışırlar. Alanı da satanı da ikna edecek meziyete sahiptirler. Sırf yollarını bulmak için elli kılığa girerler. Harbi emlakçıları zor durumda bırakırlar. Alın teri ile çalışan, alın teri ile para kazanan, devletine, milletine sahip çıkan, vergisini ödeyen, kaydını yaptıran, kirasını ödeyen emlakçıların işine taş koyarlar. Mesela, nerede bir yol açılsa, neresi kıymetli olacaksa, müteahhit nerelere girecekse, nerelere yatırım yapılacaksa, oraları korsan emlakçılar basar. Bunlara sahte emlakçılar desek daha iyi olacak. Sonunda mağdur olmamak için bu ayaklı emlakçılara dikkatli olunmalı ve hatta iş başında görülürlerse mutlaka ihbar edilmelidirler.

Adana’da sektörün duayenleri arasında yer alıyorsunuz. Sizce iyi bir emlakçıyı tanımanın püf noktaları nelerdir?

Prezantabl olan emlakçı olumlu puan alır!

Prezantabl, sözlükte “derli toplu olan, olumlu özellikleri bir arada bulunduran” anlamına geliyor. Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de kişinin duruşu önemlidir. Bir emlakçıya girdiğinizde karşınızda giyimiyle, konuşmasıyla, nezaketiyle, sizi karşılamasıyla size olumlu görünen emlakçıya “artı puan” verebilirsiniz. Çünkü bütün bu saydığımız özellikler, emlakçının müşterilerine olan saygısının bir göstergesidir. Sigara dumanı altında kahvehaneye dönmüş bir ofiste, saçı başı dağınık ve özensiz, gelen müşterinin sorularını kısa cevaplarla geçiştiren bir emlakçıdan ev satın almayı muhtemelen siz de istemezsiniz.

Hızlı emlakçı iyidir!

Bir ev arayışı içindeyseniz, veya evinizi kiralamak ya da satmak istiyorsanız, onlarca emlakçı gezip isteklerinizi anlatırsınız. İçlerinden bazıları notlar alır ve araştırmasını yaparak kısa süre içinde size portföyü hakkında bilgilendirme yapar. Bazılarını ise siz ikinci kez aradığınızda her şeyi sil baştan yeniden anlatmak zorunda kalırsınız. Bu durumda seçeceğiniz emlakçı, elbette size en kısa sürede en doğru bilgileri aktaran, işini takip eden olmalıdır.

Akılda kalan güvenilir emlakçı iyidir!

Her zaman için algıda öne çıkanla iş yapmak tercih edilir. Bunun için referanslar önemlidir. “Tanıdığın iyi bir emlakçı var mı?” diye sorduğunuz yakınlarınızdan alacağınız referansların yanı sıra, benzer soruyu Google'a sorduğunuzda alacağınız referanslara da öncelik tanıyabilirsiniz. Kendini Google'da var etmek için sosyal medyayı önemseyen, reklam çalışmalarını aksatmayan emlak ofisleri, işlerini ciddiye alıyordur diye düşünebilirsiniz. Sosyal medyayı iyi kullanmayan ama iyi insan ilişkileri olan mahalle emlakçıları da kuşkusuz aynı kategoride olumlu puanı hak ediyorlar.

Bilgi ve becerisi olan emlakçı iyi emlakçıdır!

Eğer internetten emlakçılara bakıyorsanız, sitesindeki ilanlarını aksatmadan güncelleyen, düzgün fotoğraflar ve düzgün yazılarla emlak hakkında doyurucu bilgiler verenleri öncelikle tercih edebilirsiniz. Eğer yüz yüze bir emlakçıya girdiğinizde, emlak hakkındaki sorularınıza gerçekçi ve abartıdan uzak yanıtlar alıyorsanız, emlakçı konutu ya da dükkanı hemen size göstermeyi teklif ediyorsa, gereken bütün bilgileri siz sormadan ölçülü bir şekilde veriyorsa, o emlakçıya da geçer not verebilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

Ben teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı