Advert

Tartışmalı borçlanma

Seyhan Belediye Meclisi’nde Yusuf Akıncı’nın yönetiminde gerçekleştirilen dünkü toplantıda 19-17 gibi kıl payı bir kararla 30 milyon liralık borçlanma yetkisi alındı. Karara Ak Parti ve MHP’li üyeler red oyu verdi. CHP ve HDP’li üyelerin oyları ile Seyhan Belediye’nin borçlanma yetkisi “oy çokluğu” ile kabul edildi.

Tartışmalı borçlanma
Tartışmalı borçlanma Nevzat UÇAK

MECLİS’TE GERGİN OTURUM

Ak Partili Esef Şahin’in 30 milyon lira borçlanma yetkisini istemediklerini ve Seyhan’ın parasının çar-çur edildiğini belirterek “Biz harama girmeyeceğiz” diye konuşması ve ardından da. Seyhan Belediyesi’ndeki hırsızlık ithamlarından söz edince ortam gerildi. CHP’li meclis üyeleri oturumu yönetin Başkanvekili Yusuf Akıncı’yı yatıştırmak için meclis salonu dışına çıkarmak ve toplantıyı bir süre ertelemek zorunda kaldılar.

KIL PAYI YETKİ ALINDI

Tartışmalarla devam eden Seyhan Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısı, borçlanma yetkisi içeren maddenin oylanması ile devam etti. CHP ve HDP’li 19 üye maddenin kabulü için evet oyu verirken, 17 AK Partili ve MHP’li üye de ret oyu verdi. Böylece Seyhan Belediye Başkanına, devlet veya özel bankalardan 30 milyon lira borçlandırılma yetkisi oy çokluğu ile kabul edildi. 
 


ADANA (BÖLGE) Seyhan Belediye Meclisi’nin dünkü tartışmalı toplantısından “30 Milyon liralık borçlanma yetkisi” çıktı. Ak Parti ve MHP’li üyelerin aleyhte oy vermelerine rağmen, CHP ve HDP’li üyelerin verdiği oylarla, borçlanma yetkisi 19-17 oy çokluğu ile kabul edildi.

GERGİN BAŞLAYAN MECLİS

Seyhan Belediye Meclisi, 1.Başkanvekili Yusuf Akıncı, meclis kâtipleri Yasemin Çelik ve Nurul Feda İnep başkanlığında toplandı. Yoklamada gerekli çoğunluğun sağlanması ile açıldı. Meclis Başkanvekili Yusuf Akıncı gündem dışı söz verdiği Ak Partili Meclis üyesi Yalçın Limoncu, toplantının kendilerine bir saat kala haber verildiğini söyleyedi. Limoncu’nun bu olayı CHP’nin geçmişteki tek parti yönetimini hatırlattığını söylemesi ile başlayan gerginlik, CHP’ üyelerin buna tepki göstermesi ile devam etti. 
CHP Meclis Gurubu adına kürsüye çıkan Ulaş Çetinkaya, “Tek parti dönemi dediğiniz dönem Atatürk dönemidir, İsmet İnönü vardı bu dönemde” diye cevap verdi. Çetinkaya konuşurken bu kez CHP’li Mustafa Tunç laf attı. Bu kez CHP’liler arasında bir gerginlik yaşandı. 

AK PARTİ’DEN MUHALEFET
seyhan Belediye Meclisi’nin Ak Partili üyesi Esef Şahin’in 30 milyon lira borçlanma yetkisini istemediklerini ve Seyhan’ın parasının çar-çur edildiğini belirterek “Biz harama girmeyeceğiz” diye konuşması üzerine ortam yeniden elektriklendi. Şahin, Seyhan Belediyesi’ndeki hırsızlıklardan bahsedince CHP’li üyeler tekpi gösterdi.

Meclisi yöneten Başkanvekili Yusuf Akıncı oturduğu yerden ayağa kalkarak, Esef Şahin’den özür dilemesi gerektiğini söyledi. Akıncı daha sonra kürsüden inerek Esef Şahin olduğu yere doğru ilerledi. CHP’li meclis üyeleri Yusuf Akıncı’yı yatıştırmak için meclis salonu dışına çıkardı. Meclis kâtibi Yasemin Çelik toplantıya 5 dakika ara verdiğini açıkladı. Ancak Meclis üyeleri arasında tartışmalar yine devam etti. 

AKINCI ORTAMI YUMUŞATTI
Daha sonra salona girerek başkanlık divanına geçen Yusuf Akıncı, söylediği sözlerden başta partiler olmak üzere meclis üyelerinden özür dileyen bir konuşma yaptı. Akıncı’nın konuşmasından sonra gündem maddelerine geçildi. Daha önce görüşülerek geri gönderilen 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/d maddesi, gereğince borçlanma talebini 9. Madde olarak yeniden gündeme alındı.

OYLAMA ÖNCESİ GERİLİM

 Akıncı, Seyhan Belediye Başkanlığı2na 30 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi ile ilgili komisyondan oybirliği ile geçen raporu okuttu. Bunun üzerine söz alan AK Partili ve MHP’li belediye meclis üyeleri, son 3 ay içerisinde belediyenin 30 milyon lira borçlanması aleyhinde konuşmalar gerçekleştirdiler. HDP’li üyeler söz istedi. Başkan Akıncı HDP’li üyelerin söz talebini unutup AK Partili Ali Coşkun’a söz verince 2 HDP’li üye salonu terk etti. Başkan Akıncı’ya mecliste CHP grubunun azınlığa düşeceğinin hatırlatılması üzerine HDP’li üyelerin peşinden gitti ve onları ikna ederek salona girmelerini sağladı. 
CHP Gurubu Sözcüsü Elif Uzun da 30 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi konusunda destek konuşması yaptı. 


Bu konuşmalardan sonra Seyhan Belediye Meclisi 1.Başkan Vekili Yusuf Akıncı maddeyi oylamaya sundu. CHP ve HDP’li 19 üye maddenin kabulü için evet oyu verirken, 17 AK Partili ve MHP’li üye de ret oyu verdi. Böylece Seyhan Belediye Başkanına, devlet veya özel bankalardan 30 milyon lira borçlandırılma yetkisi oy çokluğu ile kabul edildi. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Aydoğdu ve Aykan son yolculuklarına uğurlandı
Saldırgan tutuklandı
Saldırgan tutuklandı