Advert
KORKUTAN TEKNOLOJİ
Tülay UĞUR

KORKUTAN TEKNOLOJİ

(central unit in the text - in the middle)

Günümüzün yeni nesil oyuncakları tabletler, bilgisayarlar oldu. Bildiğimiz klasik oyuncaklarla oynayan oyunlar veya bizlerin çocukluğunda arkadaşlarımızla birlikte oynadığımız o güzel, eğlenceli ve arkadaşlık duygusunu güçlendiren oyunlar bir bir tarih olmaya başladı. Şimdilerde modası geçmeye yüz tutan o bahsettiğim oyunlarda hem eğlenir hem arkadaşlığı hem de paylaşmayı öğrenirdik. Tabi bu oyunlar aynı zamanda gelişen, büyüyen çocuklar için bir sosyalleşme alanı, kişiliğin oluşum sürecine katkısı büyük olan faaliyetlerdi…
Kalabalık bir arkadaş topluluğu içinde oynanan bu oyunlar çocuğun kendini ifade etme becerisini geliştirir, haksızlık anında susup kalmadan kendini savunmayı öğrenirdi çocuklar.
Şimdi gel gelelim günümüz çocuklarına... Şimdiki zamane çocukları onlarca oyuncağı olmasına rağmen hiçbiri ile ilgilenmiyor. Onlarla oynamak keyif vermiyor artık çocuklara. Çünkü tabletler, bilgisayar oyunları daha bir ilgilerini çeker olmuş… Anne, baba, akraba, arkadaş vs. çoğunun umurunda bile değil. Verin ellerine tableti oynasınlar saatlerce... Oyun oynarken acıkmazlar, susamazlar, ağlamazlar, yaramazlık asla ve asla yapmazlar.
Bu durum aslında bazı anne ve babaların işine gelir. Ver eline tableti oynasın. Oh ne güzel sesi de çıkmıyor. Yaramazlık da yapmıyor. Ağlayıp, sızlama desen hiç yok. Bu arada da ev işi mi yapılacak ya da dizi mi izlenecek ve yahut da başka işler mi var ona koşturur anne baba... Nasıl olsa çocuğun elinde tableti var. Dokunmasan saatlerce durur o orada.
Bazıları göre kolaycılığa kaçmak için göz yumulan bu durum bence bir çocuğa yapılacak en büyük kötülüktür. Ben bir sağlıkçı değilim ancak; uzun süre tabletle, bilgisayarla vakit geçiren çocuklardaki farklılığı görebilecek kadar iyi bir gözlemciyim.
Geçen gün bayram dolayısıyla birçok akraba, eş, dost ve tanıdığı ziyaret etme şansım oldu. Gittiğim yerlerde gördüm ki çocuklar kendilerini kapatmış bir odaya ellerinde tabletler veya anne babalarına ait akıllı telefonlar, hiç konuşmadan, birbirleri ile tek kelime etmeden oyun oynuyorlar. Arada sırada oynadıkları oyun hakkında birbirlerine soru soruyorlar. Tek muhabbetleri de sadece bu. Çok üzüldüm hallerine. O günün bayram olmasının bile farkında olmadan oyun oynuyorlar. Tabi benim ki sadece bir örnek. Bunun binlerce benzerini yaşayan aileler var.  Bir yandan da uzmanlar, doktorlar çıkıp kanal kanal anlatıyorlar, kitaplar yazıyorlar bu konuda.
Bu konu o kadar hassas o kadar çok dikkat isteyen bir konu ki…  Çünkü çocuğun kişiliği, karakteri, algısı, zekası küçüklük çağında gelişir. Bu çağ da çocukları böylesine teknoloji illetleri ile köreltmeyelim. Çünkü uzmanların görüşlerinden okuduğum ve kendi gözlemlerime dayanarak kanaatim; bu tarz cihazlarda çok fazla vakit geçiren çocukların zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilediği ve algı problemleri yaşadıklarıdır. Bunlarda insan hayatının ileriki dönemlerinde telafisi imkansız sorunlara yol açacaktır.
Aynı zamanda çocuklar gittikçe asosyalleşiyor. Çevresinde olup bitenlere duyarsızlaşıyor. Arkadaşlık ve paylaşma duyguları gelişemeden köreliyor. Öte yandan bu cihazlarla aşırı etkileşim içinde olmak çocuklarda duruş bozukluğu, kamburluk ve asosyallik gibi birçok sağlık sorununa yol açıyor.
Bu noktada ebeveynlere büyük görev düşüyor. Anne, babalar çocukların sağlığı ve geleceği için mutlaka daha dikkatli olsunlar. Tablet, bilgisayar hayatında hiç olmasın değil, olsun ama belli saatler dahilinde… Kullanım sınırlansın. Eğer elinden tabletini aldığınız da ağlıyorsa bırakın bir süre ağlasın.
Çocuk teknoloji mecralarında geçirdiği süreyi annesiyle, babasıyla ve arkadaşlarıyla geçirsin. Yani çocukluğunu çocuk gibi yaşasın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te