Advert
Bu arayış neden?
Tülay UĞUR

Bu arayış neden?

(central unit in the text - in the middle)

Adana Şehir Hastanesi, hizmet vermeye başladı. Tüm Adana başta olmak üzere, bölge şehirleri ve Ortadoğu ülkelerine hayırlı uğurlu olsun.
Tabi şehir hastaneleri gerçekten dev binalar ve dev yatırımlar. Öyle her hükümetin, her firmanın altında kalkabileceği bir yatırım değil. Öncelikle bunu herkesin bilmesini isterim.
Şehir Hastaneleri, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık alanındaki yatırımlardan bir tanesiydi. Ve bu yatırımlar Türkiye’nin değişik noktalarında bir bir hizmet vermeye başladı. Şehir hastanesine giden gitmeyen, bilen bilmeyen o kadar çok şey söylüyor ki… Gerçekten bazılarını duyduğumda insanların içinde bulunduğu cehaletten ben utanıyorum.
Bilmiyorum siz hiç şehir hastanesine gittiniz mi? Ben hem Adana ve hem de Mersin’deki şehir hastanesine defalarca gittim. Şehir hastaneleri klasik hastanelerden çok ayrı bir konsept… İçinde dolaşırken bir hastanede de değil de, bir otelde dolaşıyor gibi hissediyor insan kendini. Çünkü insanlar öyle ulu orta yerlerde tedavi edilmiyor. Bez perdelerle muayene odaları yapılmamış. Acil hastaların bile durumuna göre ilk gideceği, ilk muayene edileceği yer belli…
En önemlisi koridorlarında ilaç veya kan kokusu bulunmuyor. Sadece insanlar içinde nereden nereye gideceğini bulamıyor. Zaten ayda yılda bir kez hastaneye gelen bir kişinin şehir hastanelerinin içini öğrenmeleri mümkün değil. Zaten bu yüzden de hasta karşılama personeli bulunuyor. Bu personel hastayı gerekiyorsa tekerlekli sandalye de taşıyarak gitmesi gereken yere götürüyor.
Kolay değil, bin 550 yataklı bir hastane… İçinde 5 tane hastane var. Neredeyse 55 bin metrekare alanı bulunuyor. İçinde ne cihazlar var ne cihazlar. Ameliyat odaları yeni ve Avrupa’nın kullandığı cihazlar… Süit ameliyathaneleri bile bulunuyor. Bu ameliyathane odaları sayesinde organ nakli konusunda Adana kendisini biraz daha geliştirmiş olacak. Şehir hastanesi sayesinde organ nakli alanında yapılan ameliyat sayasında artış olması bekleniyor.
İçinde başka neler var, neler? Bazı tıbbı cihazlar ilk kez Türkiye’de Adana Şehir Hastanesi’nde kullanılacak. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?
Tabi birileri çalışır, hizmet üretir, iş yapar, insanlara faydalı olmaya çalışır, birileri de oturduğu yerden saçma sapan sorular sorar. İşte o sorularda sadece birkaç tanesi;
“Efendim, eski hastane binaları ne olacak?”, “Boş mu kalacak?”, “Suriyelilere mi verilecek?”
İnkar etmemek lazım, gerçekten bu soruları sormak öyle kolay değil… Sen şimdi devasa bir hastane binasını görmeyeceksin, eski hastane binalarının akıbetini mi merak edeceksin… Yapılan hastane binaları birer sağlık tesisi. Bulundukları arsalarda sağlık tesisi geçtiği için yıkılıp yerine lunapark yapılacak hali yok. Sağlık alanında hizmet vermeye devam edecek.
“Boş mu kalacak?” Adana’da hangi devlet kurumu boş kaldı ki, benim boş bırakılan bir kamu binası görmedim.
“Suriyelilere mi verilecek?” Yani, hani zorlama olur da, bu kadar olur mu? Bilemiyorum. Suriyelilere şimdiye kadar Türkiye’de hangi hastane, hangi okul tahsis edilmiş ki, Adana’da böyle bir şey yaşansın. Suriyeliler geçmiş yıllarda, mevcut okullarda normal eğitim süresi sona erdikten sonra Türkçe dil eğitimi aldılar. Şimdi ise konteynır kentte, tüm her şeyleri orada karşılanıyor.
Boş bardak ile su içilmez, bardağın boş yerine bakılıp dolu yerine küsülmez. Küsen ise sonradan pişman olur. Hastanenin adı Şehir Hastanesi, ama varlığı bir çok şehir efsanesine neden oluyor. Gerçekten üzücü bu söylemler…
Bir hastane binasına giriyorsunuz, tüm her türlü tahlil ver muayeneleriniz tek çatı altında yapılıyor. Bundan daha güzel ne olabilir. Ki; içine girip de şaşırmayan, verilen hizmetten memnun olmayan yok ki… Görmeden, gitmeden, bilmeden konuşmak, boş konuşmaktır…
Bunu da lütfen kimse unatmasın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim fuarında ilkler yaşanacak
Eğitim fuarında ilkler yaşanacak
Kebabı Adanalı gibi tüketin
Kebabı Adanalı gibi tüketin