Advert
Merhametli  ve sağduyu  çocuklar yetiştirin
Tülay UĞUR

Merhametli ve sağduyu çocuklar yetiştirin

(central unit in the text - in the middle)

Toplumumuzda görülen insanlardan kaynaklı birçok sorunun kökeninde aslında doğru eğitim verilmeyen, yanlış yetiştirilen insanlar yer alıyor.
Küçüklüğünden itibaren ailesinden herhangi bir disiplin görmeyen, sevgi ve saygı kavramlarından bir haber yetiştirilen çocuklar insanlara, hayvanlara, bitkilere değer vermeyen, suç işleyemeye meyilli sorunlu kişiler olarak toplum için bir tehdit haline gelebiliyor.
İnsanoğlu sevme yeteneğini ancak ve ancak sevile sevile kazanır. Sevmeden daha önce sevilmeyi öğrenir. Gerçekten sevgi yoksunluğu çeken çocuklar sevgisizlikten yakınmayı dahi bilmezler.
Sezmekte en az yanıldıkları şey de gerçek sevgi ve sıcaklıktır.
Ailesinden böylesine gerçek sevgiyi ve sıcaklığı gören ve bu ortamda büyüyen bir çocuktan kötü bir birey olması beklenemez. Çünkü sevginin ve saygının olduğu bir ortamda kötülük tohumları filizlenemez. Kötülüklere yer olamaz.
Çocuklara sevginin saygının yanında, anne babaların çok iyi de bir rol model olmaları gerekiyor. Örneğin, evin içinde babasının annesine saygı duyduğunu ona sevgiyle yaklaşıp her konuda yardımcı olduğunu gören bir erkek çocuk küçük yaşta bayanlara sayılı olmayı, ileride evlendiğinde babasından gördüğü gibi eşine yaklaşımı olacaktır.
Yani anlayacağınız o ki bir çocuk aileden ne görürse, nasıl bir ortamda yaşarsa karakteri, hayata bakışı da o doğrultuda şekillenecektir.
Çocuğun gözü önünde kavga etmek yada anne ve babaların birbirlerine veya çocuklarına şiddet uygulamaları ileride çocuğun hayata bakışı noktasında olumsuz izler bırakacak, aileden ne gördüyse o çizgi de bir birey olarak toplumdaki yerini alacaktır.
Toplumda bol miktarda bulunan bu tarz insanlar yüzünden kadın cinayetleri başta olmak üzere birçok olumsuz olay çokça yaşanıyor. Sonuçta olan yitip giden canlara oluyor.
Fakat bizim güzel ve parlak bir geleceğe sahip olabilmemiz için, bilgili, saygılı ve aklı başında insanlara ihtiyacı var. Böylesine insanlarda ancak bu özellikleri taşıyan ailelerde yetişebilir.
Çocuk ilk aşamada zaten disiplin kavramının farkını kavrayamaz ama sevgiyi, sevildiğini hisseder. Sevildiğini bildiğinde ise kendini güvende hisseder. İlk ve en önemli aşama sevmek o sevgiyi çocuğa hissettirip bir ömür onu seveceğiz duygusunu ona kazandırmanız gerekiyor. Daha sonra ise empati yapabilme ve merhametli olma gibi en yüce duyguları çocuğa kazandırmanız gerekiyor.
Zaten toplum yada aile içinde bir kişi eğer empati yapabiliyorsa, ‘benim başıma gelse ne olurdu’ diye her olayda kendini sorgulayabiliyorsa, önyargılardan uzak olaylara yıkıcı değil yapıcı bir yaklaşımla yaklaşıyorsa o kişiden kimseye bir zarar ve kötülük gelemez. İnsanlığı ancak böyle insanlar ilerilere taşır ve insanlık için önemli değerlerin yitip gitmesine engel olur.
Dolayısıyla bir çocuk dünyaya getirmek marifet değildir. Marifet onu topluma faydalı ve insanlığa saygılı bir insan yapabilmektir. Bunun ilk aşaması ve olmazsa olmazı sevgidir.
Sizce de öyle değil mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te