Advert
Kimse oralı olmadı!
Uğur Başaran

Kimse oralı olmadı!

(central unit in the text - in the middle)

Pazartesi günü Adana’nın doğusu 3.7 büyüklüğünde sallandı. Fakat kimse bu sarsıntıyı salmadı. Çünkü küçük bir sarsıntıydı…
Hatırlarsanız 20 yıl evvel yani 1998 yılı Haziran ayında Adana’da büyük bir deprem olmuştu. Adana’da meydana gelen depremde yaklaşık 150 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan ise yaralanmıştı.
Meydana gelen bu depremin şiddeti 6.3 olarak ölçülmüş ve bu değer ile de tarihe geçmişti. 150 kişinin ölümüne neden olan bu deprem sonrasında Adana’da hangi önlemler alındı, hangi tedbirler alındı ki, 3.7 büyüklüğündeki deprem insanların dikkatini çeksin?
Maalesef toplum olarak hiçbir doğal afetle ilgili ciddi bir önlem almıyoruz. Toplum olarak bu konuda çok ciddi eksikliklerimiz var. Şöyle ki; 20 yıl önce meydana gelen depremde bin 500’den fazla binada küçük veya büyük bir şekilde hasar oluştu. İşte o hasarlı binalar tek tek tahliye edildi, fakat pek çoğu hala onarımı veya yıkımı bekliyor.
Yaşanan o depremin üzerinden zaman etkisi de azalmaya başladı. Çok değil 20 yıl önce 150 kişinin can verdiği doğal afetle ilgili bilinen her şey unutulmuş durumda. Hatta ve hatta deprem fay hattı üzerinde bulunan Adana’da, insanların büyük bir bölümü bir deprem anında ne yapması gerektiğini bilmiyor ve o korku dolu anları yaşayan insanların da bugün pek çoğu bir deprem anında ne yapması gerektiğini hatırlamıyor.
Çünkü Adana olarak gündemimizde deprem yok. Gündemimizde deprem olmadığı için olası bir deprem anında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çünkü bunu bize kimse hatırlamıyor. Ve bu şehirde yaşayan insanlar deprem gerçeği ile yaşamak istemiyor.
Depreme hazırlıklı olmak yerine, depremden korkarak yaşamayı tercih ediyor. Fakat bu depremin öyle yada böyle gerçekleşmesi gerekiyor. Çünkü bilime göre bu depremler olmadan dünyada yaşamak çok zor. Bir çok doğa olayı deprem sayesinde geçekleşiyormuş.
Yumurtalık’ta pazartesi günü şayaşanan sarsıntıyı birkaç kişi sadece sosyal medya hesabından paylaştı, birkaç kişi de yakın çevresiyle bu konuyu paylaştı. Deprem anından insanlar duyarsız kalırken, şimdilerde ortaya atılan bazı idiler internet kullanıcılarından büyük tepkiler alıyor.
Bazı kişiler, Çukurova Bölgesi’nde meydana gelen bu küçük saldırının, büyük bir depremin habercisi olduğuna yönelik çeşitli iddialarda bulunuyor. İnşallah böyle bir deprem yaşanmazı.
Çünkü Adanalılar olası bir depreme hazır değil. Günümüzde insanları bir konuda bilgilendirmek, bilgi  sahibi etmek kolay olmuyor. Örneğin bu şehirde yaşayan insanları depreme hazırlamak, deprem anında ne yapması gerektiğini öğretebilmek için hemen hemen her gün bu insanlara hatırlatılması gerekiyor. Aksi durumda, deprem anında en küçük ve en ufak hata olası bir can kaybına neden olabilir. O yüzden depremi öğrenmek, deprem anında ve deprem sonrasında ne yapılması gerektiğini insanlara hemen hemen her gün hatırlatılması gerekiyor.
Ama 20 yıl önce yaşanan ve onlarca nisanın hayatını kaybettiği depremin yıl dönümünde dahi insanlara bu acı olayın tekrar edebileceği yeterince anlatılmıyor. Korkum o ki; Adana’da yaşayan insanlar 20 yıl önce depreme ne kadar hazırsa şimdi de yine ancak kadar hazır ve deprem anında ne yapacağını hala bilmiyor…
Yapılanlar sadece kentsel dönüşüm ile binaların yenilenmesi… Fakat bu binaların neredeyse tamamına yakını 1998 Adanan-Ceyhan depremini gördü ve o depremde ayakta kaldı…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 ASKİ’den bir ilk daha
ASKİ’den bir ilk daha
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te
Yılmaz Vural yeniden Şimşek’te