Advert
Gelin bugünde Fındık ezmesini inceleyelim!
Pelin Topbaş

Gelin bugünde Fındık ezmesini inceleyelim!

(central unit in the text - in the middle)

1 tatlı kaşığı (5 gr)  fındık ezmesinin 33 kaloridir.

Fındık ezmesi yağlı tohumlar grubuna girer ve bitkisel kaynaklı bir besin olup, enerji içeriği yüksektir. Fındık ezmesi, folik asit, E, K ve C vitaminleri, demir, çinko, bakır gibi mineraller, protein, lif açısından zengin bir kaynaktır. Fındık ezmesi diyette çeşitlilik sağlaması açısından günlük önerilen miktarlarda tüketilmelidir.

Fındık ezmesinin yağ içeriği yüksek olduğu için enerji yoğunluğu da fazladır. Yağ alımı, kilo kontrolü açısından önemli olduğu için fındık ezmesinin tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Fındık ezmesi, enerji değerinden dolayı sporcular ve zayıf bireylerin kilo alması için önerilen bir besindir.

Fındık ezmesinin Kolesterol, Yağ, Yağ Asidi içeriğine bakacak olursak; Fındık ezmesi kolesterol içermez. Fındığın 100 gramındaki yağ içeriği diğer yağlı tohumlardan daha yüksektir. Fındık, tekli doymamış yağ asitlerinden olduğu için güçlü bir omega-3 kaynağıdır.

Aynı zamanda fındık ezmesi sindirim sisteminin çalışması için gerekli olan posadan zengindir. Su çekerek dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler.

Fındık ezmesi günlük önerilen miktarlarda tüketildiğinde koroner kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

Fındık ezmesi tüketilirken aşırı miktarlardan kaçınılmalıdır aksi takdirde içerisindeki yağ oranında dolayı kilo alımını hızlandırabilirsiniz.

Fisko birliğin Fındık ezmesini değerlendirecek olursam; bana çok şekerli geldi ve yağ oranıda oldukça yüksek. Belli günlerde 1 tatlı kaşığı tüketmenizde bir sakınca yok.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Karaca: Yüreğir’e ‘vefa’ borcumu ödeme yolunda kararlıyım
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”
Başsavcı Yurdagül: ‘’Devlet onlardan asla vazgeçmez”