Advert
FIKRA GİBİ İKİ MÜJDE
Nevzat UÇAK

FIKRA GİBİ İKİ MÜJDE

(central unit in the text - in the middle)

 


    Eğer bir gün İktidar partisinin bir Milletvekili bir açılış törenine katıldı, halka hitaben konuşarak, “Yakın zamanda açılışını yapacağımız Yozgat cezaevinin inşaat alanında incelemelerde bulunduk. 4 bin kişinin yatacağı, 2 bin 700 personelin istihdam edileceği, bacasız fabrika gibi çalışacak cezaevinin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştuğunu ve müjde verdiğini yazarsak bize güler misiniz? Ya da söver misiniz?

   Aman ha.. Ne gülün, nede sövün.. Çünkü tören yapılmadı, halka hitap etmedi. Amma Yozgat cezaevi inşaatına gitti, inceleme yaptı ve yukarıdaki yazıyı sosyal medyada paylaştı..

   Sonra ne oldu ?

   Gelen olağanüstü tepkiler yüzünden geri çekmek zorunda kaldı..

   Anlayışı gördünüz mü? Cezaevlerini bacasız fabrikaya benzeten bir anlayış, bu ülkenin milletini temsil ediyor.

…       …..   ….

İKİNCİ MÜJDE

   Özel okullar zinciri sahibi sayın Milli Eğitim Bakanımız da bir müjde vermiş.. Gezici eğitime başlanacağını açıklamış..

  Demiş ki, sayın Bakan;

 “Önümüzdeki süreçte özel öğretime teşvik uygulamasını kademeli olarak azaltarak kaldıracağız. Yabancı dil konusunda dijital ortam oluşturulacak.

  Müfredatlar, çocukların ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda esnek, modüler ve uygulamalı olarak iyileştirilecek.

Şartları elverişsiz hanelerdeki çocukların erken çocukluk eğitiminde araç-gereç ihtiyacı karşılanacaktır. Toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin yayılımı bağlamında merkezler, atölyeler ve gezici otobüs sınıflar devreye sokulacaktır.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ödeme miktarları Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığımızın müştereken belirlediği oranda artırılarak, eğitim ve öğretim kademesine göre yıllık 3.290 TL ile 4.610 TL arasında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecektir.”

   Sayın Bakan, iyi güzel de, bu gezici eğitimi anlayamadık.. Nasıl olacak?

   Mesela, çocuklar gezici eğitim sırasında “Öğretmenim çişim geldi” dese!..

   “Oğlum, kızım biraz kendini sık tenha bir yer bulalım”mı diyecek?..

   Fıkra gibi iki müjde değilse nedir ?

……………

ATATÜRK’ÜN FOTOĞRAFINI GÖRMÜŞ “HAİN HAİN BAKIYOR” DEMİŞ

  Yer Antalya.. Anadolu İmam Hatip Lisesi 10.sınıf öğrencileri Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle bir Atatürk köşesi oluşturmuşlar.. Müdür yardımcısı odaya girmiş, Atatürk’ün hain hain kendisine baktığını söyleyince öğrencilerden biri “Ata’ma saygısızlık yapılan yerde benim işim yok, isterseniz beni okuldan atın, sıfır verin, ben burada durmayacağım” diyerek okulu terketmiş.

  Sonrasını öğrencinin annesinden dinleyelim;

“Derse girmişler ve panoda Atatürk’ün fotoğrafı varmış. Öğretmen, ‘İndirin bunu, hain hain bana bakıyor, ben bundan korkuyorum’ demiş. Çocuklar indirmiş, hangi çocuk indirdi bilmiyorum, yere koymuşlar. Benim oğlum da almış sırasına koymuş. Öyle kapanmış. Teneffüste oğlum yine aynı yere asmış Atatürk’ün fotoğrafını. Öğretmen giriyor gene aynı şey, çocuk alıyor sıraya koyuyor. Çocuk Atatürk’e bakıyor. Çocuğa ‘Bırak ona bakmayı, bana bak’ demiş.

Çocuk da “Ata’ma saygısızlık yapılan yerde benim işim yok, isterseniz beni okuldan atın, sıfır verin, ben burada durmayacağım” deyip eve gelmiş. Ondan sonra okul idaresi bizi aradı, çocuğun okulu terk ettiğini söylediler. Ben de “Biliyorum, çocuğum evde, ben de zaten biraz sonra geleceğim” dedim ve gittik. Okul polisi çağrılmış, tutanak tutulmuş, öğretmen inkar ediyormuş, ‘Çocuk beni yanlış anladı, ben öyle demek istemedim’ falan demiş. Okul polisi, biz şikayetçi olacağız deyince, Çocuk Şube ifade alıyormuş. Çocuk Şube’den geldiler ve çocuğu götürdüler ve orada ifade verdi”

   Anne devam ediyor  “Okul siyaset yeri değil. Sever veya sevmez bizi ilgilendirmiyor. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Sınıfta bunu ifade edemez, benim çocuğumun psikolojisini bozuyor veya beynini yıkıyor. Benim çocuğumun beynini yıkayamaz. Fıkıh dersiyse fıkıhını anlatsın” Bu anneyi duyarlılığından dolayı ayakta alkışlıyoruz.

 

  Ne diyelim.. Size bugün üç ayrı olay anlattık.. Geldiğimiz durum bu.. ”Çok iyi” diyorsanız mesele yok.. ”Çok kötü” diyorsanız gelin şu şarkı sözünü değiştirelim.
 

Atatürk orada ben burada
Hatıralar savrulmuş dört bir yana
Atatürk orada ben burada
Anılarla yüklüyüm anlasana
Anlamsız geliyor yaşam bana
Özlemim artıyor her yokluğunda
Kendimi avuttum tüm anılarla
Resmini çiziyorum duvarlara

Atatürk orada ben burada

……………….

HAİN OLDUĞUNU ANLAMIŞ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Canım istedi öldürdüm”
“Canım istedi öldürdüm”
Bir babanın en ağır yükü!
Bir babanın en ağır yükü!