Advert
SONER ÇETİN KİMDİR
Nevzat UÇAK

SONER ÇETİN KİMDİR

(central unit in the text - in the middle)

 

   Soner Çetin, Ankara’nın Çankaya’sı diye anılan Çukurova ilçesinin Belediye Başkanıdır.. Yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında Türkiye’nin en başarılı Belediye Başkanı olarak seçilmiş bir siyasetçi, bir hukukçu ve 4 çocuğa sahip bir babadır.. Soner Çetin, şimdi iddialı olarak ilçeleriyle birlikte tüm kente hizmet verebilmek için Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip.

     Genç, dinamik, iddialı.. Aile yapısına bakarsak, kendisi avukat, kardeşlerinden biri doktor, diğeri eğitimci.. Hem köylü çocuğu hem şehirli.. Dili tatlı, kanı tatlı.. Halay çekmesi bir başka güzelliği.. Yani “Halk çocuğu” derler ya, tam öyle biri Soner Çetin..

   Çukurova Belediye Başkanı’nın  özgeçmişinde şöyle yazar:

1968 yılında Adana’nın Yüreğir ilçesi Şıhmurat köyünde doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği Sarıyakup Mahallesi’nde geçti. İlköğrenimini İnkılap İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi ile Adana Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi, 1992 yılında mezun oldu. Hemen memleketi Adana’ya dönerek Adana Barosu’nda avukatlık stajına başladı. Soner Çetin 1993 yılından bu yana Adana Barosu’nda kayıtlı üyesi olarak serbest avukatlık yaptı. Belediye başkanı seçilmesiyle birlikte bu görevini bıraktı.

 Bugüne kadar birçok sivil toplum örgütü, dernek ve spor kulübünde yöneticilik yapan Av. Soner Çetin Adana Barosu bünyesindeki çeşitli komisyonlarda görev aldı. 2004 yılında Adana Barosu Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Çetin 2006 yılında Adana Barosu Demokrat Avukatlar Grubu’nun başkan adayı olarak seçimlere girdi.

 Siyasal yaşamına 1992 yılında CHP’nin Seyhan ilçe örgütünde kurucu üye, ilçe ve il yöneticisi olarak atılan Soner Çetin partinin çeşitli kademelerde görevler üstlendi. Soner Çetin 2009 yılında CHP’nin Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu. Çetin 2010 yılı Mayıs ayında yapılan 33. Olağan Kurultay’da CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 2014 yılı 30 Mart’ında yapılan yerel seçimlerde CHP’den Çukurova Belediye Başkanlığına seçildi. 

Evli ve 3’ü kız, 4 çocuk babası. İngilizce ve Almanca biliyor. Halkoyunları, voleybol ve tenis oynuşor, yumuşak üslûbu ve azimli kişiliği ile tanınan bir siyasetçi.

   Ben efsane başkanlardan Selahattin Çolak’a benzetirim Soner Çetin’i.. Kalbe gidecek yolu çok iyi bilir. İyi bir gözlemcidir. Hırsı da yine efsane başkanlardan Aytaç Durak gibidir..

   “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir”

  GİTTİĞİN YOLDA BAŞARILAR SONER ÇETİN..

……………………….

KAYBETTİN KADRİ GÜRSEL!..

  Cumhuriyet’teki yazılarınla, televizyon ekranlarındaki yorumlarınla, ağır başlılığın ve dünya görüşünle sevilen, takdir edilen bir gazeteciydin Kadri Gürsel..

  Bu meslek öyle bir meslek ki, ilkelerine ters düşen işyerinde ekmek parası için bile olsa, açlığı göze alıp çalışmayacaksın.. Çalışırsan, tüm ilkelerini yerle iksan eder, saygınlığını kaybedersin.

  Bize de zamanında çok teklifler geldi.. Milliyet’te aldığımız maaşın iki katı, o zamanlar tirajı çok yüksek bir gazetenin patronu tarafından Adana temsilcisi aracılığıyla geldi.. Dünya görüşümüze uymadığı için hiç düşünmeden reddettik.

  Milliyet gazetesinde çalışırken ve olağanüstü ilgi görürken, merhum Alaeddin Kutlu’nun “Kuracağımız gazetede benimle gelir misin?” sorusuna  hiç düşünmeden “Gelirim” dedim.. Yazıişleri Müdürü’nün “Gitme kal, istiyorsan seni İstanbul’a alayıp” talebine karşılık teşekkür ettim. Tanığı Milliyet’in Bölge temsilciliği görevine getirilen Muzaffer Bal ağabeydir.

  Bu bir duruştur..Bu bir tavırdır..

  Kaybettin Kadri Gürsel.. Nagehan Alçı’ya nasıl tahammül ettiğini uzun bir yazıyla izah etmeye çalışırken de kaybettin.

  Yazısında “Memleketin hali üzerine yorum yapan bir gazeteciyim. “Bu gidiş nereye, bunun sonu nereye varacak Kadri Bey?” sorusu, bana “Nagehan sorusu” kadar sorulmamıştır.” diyor Kadri Gürsel..

     Biz de bu sütundan aynı soruyu soralım Kadri Gürsel’e;

    “FÖTÖ bankasından kredi çeken, bir zamanlar Fetullah Gülen’e övgülerin sınırını aşan, hükümetin propagandistliğini yapan, zemberekli saat gibi susmayan, görevi muhalefeti sadece muhalefeti eleştirmek olan Nagehan Alçı’ya neden tahammül ettin?”

   Keşke o kadar uzun yazıyla tahammül etmenin gerekçelerini açıklamak zorunda kalmasaydın Kadri Gürsel.. Çünkü hiçbir gerekçe ve savunma bu toplumun sana verdiği değer ve itibarı iade etmez..

  Kaybettin Kadri Gürsel.. Kitabına “Nagehan Alçı’ya neden tahammül ettiğini” sayfa sayfa yazsan da kendini affettiremezsin Kadri Gürsel.. Tıpkı  bugün aynı karelerde yer alanlar gibi..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
Adanalı, METRO’yu kendi gücüyle yapar
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu
İnşaatta yarı çıplak halde erkek cesedi bulundu